SiedlceSiedlce uchwał

Klub Platformy Obywatelskiej działający na terenie Siedlec postanowił wziąć sprawy śmieciowe w swoje ręce i stworzył projekt nowej uchwały – czy tym razem jest to wersja ostateczna?

Śmieci na bis

Siedlce uchwał / Śmieci na bis

W zasadzie to już nie na bis, ale raczej „po stokroć”, bo o śmieciach i aferze z nimi związanej słychać już od dawna. Członkowie siedleckiej PO w składzie: Tomasz Araszkiewicz, Mariusz Dobijański, Piotr Karaś, Jacek Garbaczewski, Marek Kolrdecki, Lech Poduch i Paweł Narojek stworzyli projekt ustawy, która ma zadowolić siedlczan w spornej kwestii. Na czym polegać ma to novum?

Podstawowe zarzuty siedlczan dotyczyły głównie niesprawiedliwości płacenia za śmieci od metra, bo jak dało się słyszeć – śmieci produkują ludzie, nie metry. Dlatego też chcieli oni, aby i opłata była naliczana od „głowy”, a nie od zajmowanej powierzchni. Byli jednak i tacy, którzy zgadzali się z podjętą uchwałą, gdyż szczególnie sprzyjała ona rodzinom wielodzietnym. Pomysłodawcy inicjatywy obywatelskiej eko-siedlce postanowili w projekcie nowej uchwały śmieciowej połączyć obydwa sposoby naliczania, tj. od osoby i od metra kwadratowego. Połączenie to ma zapewnić: niższe stawki, uwzględniające cały system, zadowolenie osób samotnych i rodzin wielodzietnych oraz przede wszystkim ma być sprawiedliwe.

Jak działać ma nowe prawo? W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy: I tak osoby samotne czy też rodziny zamieszkujące lokale o powierzchni większej niż 15 m2 na osobę będą miały opłatę naliczaną w zależności od ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Osoby i rodziny wielodzietne zamieszkujące lokale, których powierzchnia w przeliczeniu na osobę nie będzie większa niż 15 m2 będą wnosiły opłatę naliczaną wg metody od metra kwadratowego zamieszkiwanej powierzchni. Opłaty, w proponowanym projekcie uchwały mają wyglądać następująco: 0,45 zł/m2 za odpady segregowane oraz 0,65 zł/m2 za odpady niesegregowane lub 8,50 zł za odpady segregowane i 13 zł za odpady niesegregowane – przy rozliczaniu od osoby.

Projekt najpierw będzie przedstawiony na komisjach rady miasta, a potem w formie inicjatywy uchwałodawczej trafi do prezydenta. Siedlczanie mogą zapoznać się z projektem nowej ustawy oraz wyrazić swoje zdanie na jej temat na stronie internetowej: eko-siedlce.pl. Czy proponowana uchwała zyska poparcie radnych, a przede wszystkim siedlczan? Tego dowiemy się wkrótce.

Numer: 8 (803) 2013   Autor: Kamila JachimczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *