Ludowe Oskary 2016

W środę 15 czerwca 2016 roku w samo południe na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono po raz 41 Nagrody im. Oskara Kolberga przyznawane za zasługi dla kultury ludowej. Wyróżnienia otrzymali wybitni przedstawiciele środowiska kultury tradycyjnej. Nagroda, której patronem jest etnograf, folklorysta i kompozytor Oskar Kolberg, ustanowiona została w 1974 r.

Brylanty folkloru

Ludowe Oskary 2016 / Brylanty folkloru

Przyznawana jest w sześciu kategoriach – twórcom z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego, za pisarstwo ludowe, kapelom ludowym, zespołom folklorystycznym, badaczom i animatorom oraz honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej.
Od początku ludowe Oskary są objęte patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego w tym roku reprezentowała podsekretarz stanu Wanda Zwinogrodzka.
W 41. edycji medale z podobizną Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy otrzymało 12 laureatów, a wśród nich znana z występów podczas naszych festiwalów chleba i etno-kabaretów Zofia Charamut – śpiewaczka i artystka kurpiowska z Wolkowych koło Myszyńca.
Oprócz niej Maria Chrostek - artystka obrzędowa, tkaczka i wycinankarka spod Kadzidła i także znany z naszych imprez rzeźbiarz Mieczysław Zawadzki z Łukowa.
Oprócz nich rzeźbiarz Stanisław Kwaśny z Meszny śląskiej, Jan Wilczek - wykonawca kierpców, pasów bacowskich i juhaskich z Bukowiny Tatrzańskiej, poetka ludowa Maria Sarnacka z Dołhobrodów koło Włodawy, kapela braci Byrtków z żywiecczyzny, Małgorzata Kiereś - etnografka z Istebnej, prof. Anna Szyfer - etnografka i dialektolożka oraz dwa zespoły – Folusz z Giedlarowej i Magurzanie z Łodygowic.
Poza tym honorowo wyróżniono Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, a po raz drugi wręczony został dyplom Ambasadorowi Kultury Tradycyjnej przyznawany przedstawicielowi samorządu, który w ostatnim roku troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie. Wyróżnienie Andrzejowi Jurkowskiemu z Wygnanowa koło Przytyka, lokalnemu przedsiębiorcy, mecenasowi i animatorowi kultury, ale przed wszystkim miłośnikowi muzyki tradycyjnej.
Warto wiedzieć, że organizacją konkursu zajmuje się Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze. Fundatorem nagród finansowych jest głównie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego wspiera samorząd Mazowsza oraz Fundacja Cepelia.

Warto także pamiętać, że chociaż dotychczas to największe wyróżnienie folklorystyczne otrzymało tylko 719 osób w Polsce, to ma ono wciąż zbyt małe znaczenie ekonomiczno-medialne. Nagrodzeni otrzymują tylko 7 tysięcy złotych, a oskarową galą media niewiele się interesują. Z redakcji krajowych nie było nikogo, a TVP-3 dała tylko kilkuminutową relację. Można się też było spodziewać, że nagrody wręczą co najmniej minister z marszalkiem, ale widocznie dobra zmiana do Ludowych Oskarów jeszcze nie dotarła...

Numer: 26 (977) 2016   Autor: Wasz CREAtorKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *