Powiat mińskiPowiat miński LAURAtów za 2015 rok

Miało się wiele zmienić, a mamy wciąż status quo, czyli stary regulamin przyznawania Laur - corocznych nagród powiatu mińskiego. Można z góry założyć, że i kapituła niewiele tu zdziała, oprócz oczywiście głosowania na z góry upatrzonych kandydatów. Wszystko było jasne już 29 lutego, ale publiczne dopiero tuż przed czerwcowymi dniami powiatu. Nie do końca, bo z frekwencji nominowanych można wysnuć przykry wniosek, że wielu z nich doskonale znało werdykt kapituły...

Cnota zna wrota

Wszystko formalnie było w porządku... Oto w auli Budowlanki siedmioro laureatów dołączyło do grona osób wyróżnionych statuetkami Laury. Werdykty kapituły odczytywała przewodnicząca rady powiatu mińskiego Anna Czyżewska na zmianę ze starostą Antonim J. Tarczyńskim.
Kto więc zdobył laurowe honory za 2015 rok? To Związek Nauczycielstwa Polskiego Powiatu Mińskiego w nauce i oświacie, mińska Orkiestra w kulturze i sztuce, Norbert Całka z Sulejówka za osiągnięcia sportowe, Jan Koblak z Sulejówka za rozwój przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym - Możesz więcej za działalność społeczną na rzecz wspólnoty powiatowej, rolnik Jacek Markowski z Posiadał oraz Miejski Klub Sportowy Mazovia za osiągnięcia zbiorowe w sporcie.
Jeśli tak, to mamy także wielkich przegranych. To na pewno Dariusz Kulma nominowany jako... nauczyciel matematyki, inny matematyk Karol Sieńkowski, Mariola Kowalska - prezes Fundacji Równi Wśród Równych i właścicielka Sioła Julianówka czy Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim.
Z kultury i sztuki na przegranej został rzeźbiarz Krzysztof Kulik, a z nim Teresa Nejman – artystka dożynkowa z dębskiej gminy.
Przegranych w sporcie otwiera Marcin Frankiewicz – zawodnik i trener sportów walki, Dominik Jarzębski – z Akademii Piłki Nożnej, trener Stanisław Wójcik i Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Mińsku. Odpadł w przedsiębiorczości nie tylko termo- -renowacyjny MAJSTE R-POL Kosińskich, ale także SBS -SIM od chemii budowlanej.
Na Laurę za działalność społeczną miał chętkę Klub Dawnych Motocykli Magnet, ale poległ jak piekarka Kinga Gromulska-Kosińska, czy strażak Krzysztof Sadowski ze wsi Podskwarne.
A już do kuriozum należy alienacja nagrodowa porekursora hodowli angusów -Sławomira Gromulskiego, który być może wiedziony instynktem nie przybył na laurową galę. Podobnie postąpiła większość nominatów znających nieprzychylny werdykt kapituły.
To nic, bo już na wstępie selekcji odpadli ci, którzy nie spełnili warunków regulaminu nagrody. Odrzucone osoby to Danuta Miraszewska, Grażyna Borowiec i Hanna Wocial. Znamy ich stanowiska, znały je instytucje zgłaszające, więc mogły przewidzieć, że nie mają szans. A jednak liczyły na drapane...
Zauważył, a może przeczuł taką sytuację starosta Antoni J. Tarczyński, prosząc wszystkich w tym roku niedocenionych o unikanie nerwów i żalu, bo przecież ich promotorzy mogą ich zgłosić za rok i za dwa lata.
By nie było niedosytu, prezentowano zasługi LAURAtów, a szczególnie tych, którzy nie byli dostatecznie znani. To na pewno nie ZNP czy mińska dęta, a Norbert Całka, który jest reprezentantem Integracyjnego Klubu Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego Warszawa oraz członkiem kadry narodowej w szermierce na wózkach. W ogóle nieznany Jan Koblak to zaś prezes PPHU Horus Energia w Sulejówku. Firma działa od 1984 roku i jest certyfikowanym producentem agregatów prądotwórczych zasilanych olejami roślinnymi i paliwami alternatywnymi.
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym - Możesz Więcej powstało przed czterema laty, ale już jest znane z placówki w Nowym Zglechowie, gdzie działają szkoły specjalne. W ramach laudacji pokazali niesamowitą wizualizacje swej pracy doprowadzającą zebranych do wzruszenia...
No i Jacek Markowski, młody rolnik na 40 ha w Posiadałach, specjalizujący się w produkcji mleka oraz uprawie zbóż i produkcji pasz objętościowych. Miał jeszcze czas na nagrody, ale nie Mazovia, która obchodziła w 2015 roku 90-lecie istnienia. Należało się jej, bo nie widomo czy dożyje do setki po zmianie mińskiej władzy i utracie specjalnych dotacji.

Numer: 25 (976) 2016   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *