DobreSetka OSP w Dobrem

W sobotę 21 maja 2016 r. dobrzańska OSP dołączyła do chlubnej grupy stuletnich jednostek, które powstały jeszcze przed odzyskaniem Niepodległości. Mieszkańcy Dobrego pod wodzą nauczyciela Władysława Hejna wykorzystali słabnące wskutek wojny władze carskiej Rosji i już w październiku 1915 roku powołali dobrowolny i ochotniczy związek do walki z żywiołem, który z czasem stał się strażą ogniową, a w 30 latach XX wieku już ochotniczą strażą pożarną. Najstarsi obecni członkowie Hieronim i Jerzy Rawscy akurat się wtedy rodzili...

Gale na medale

Setka OSP w Dobrem / Gale na medale

Jak każe strażacka tradycja, ważne rocznice OSP łączy się z powiatowym świętem strażaków. W tym roku wybór musiał paść na Dobre, gdzie na miejscowym, odrestaurowanym skwerze dokonały się dwie gale – medalowa i awansowa.

Zaczęli jednak od modlitw w intencji strażaków w parafialnym kościele pw. Świętego Mikołaja, gdzie było widać głównie sztandary, a słychać proboszcza i orkiestrę dętą. Na placu rządził zaś kpt. Kamil Płochocki, na co dzień rzecznik prasowy KP PSP w Mińsku, a narratorem uroczystości był brygadier Krzysztof Komorowski.

Najpierw obsłużyli awanse, czyli 15 strażaków, z których najwyższy stopień brygadiera otrzymał Artur Zalewski, a za nim od kapitana do ogniomistrzów Michał Kądziołka, Piotr Wilk, Jarosław Kulma, Andrzej Mazowiecki, Paweł Pluta i Krzysztof Domański.

Galę odznaczeń rozpoczął Złoty Znak Związku przyznany OSP w Dobrem i jej zasłużonemu prezesowi w latach 1958- 72 Hieronimowi Rawskiemu. Drugi z Rawskich – Jerzy otrzymał honorowy medal im. Bolesława Chomicza, a Brązowym Krzyżem Zasługi wicewojewoda Sylwester Dąbrowski odznaczył Bronisława Porębskiego.

Aż 11 osób dostąpiło zaszczytu uhonorowania Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Z rąk prezesa Antoniego Tarczyńskiego oraz dwóch komendantów – Janusza Szylara i Jarosława Ufnala otrzymali je Walenty Chojecki, Andrzej Damętka, Grzegorz Damętka, Szczepan Koseski, Marek Paczkowski, Krzysztof Radzio, Sylwester Radzio, Piotr Rawski, Leonard Wielgo, Anna Kalinowska i jedyny redaktor Jan Zbigniew Piątkowski.

Tyleż osób, a wśród nich Stanisław Cyran, Marian Janiak, Jarosław Kordalewski, Sławomir Kossakowski Bartłomiej Kowalczuk, Mirosław Krusiewicz, Robert Laskowski, Wiesław Nagraba, Dariusz Rosa, Jarosław Suchocki i Szczepan Szczurowski zostali udekorowani srebrem, a 18 druhów – Zbigniew Czapski, Tadeusz Dobies, Arkadiusz Domański, Jan Dzienis, Jan Iwańczuk, Adam Koseski, Krzysztof Koseski, Mirosław Kramkowski, Paweł Lis, Mirosław Miąskiewicz, Michał Paczkowski, Piotr Rokita, Michał Rosa, Przemysław Sajnóg, Renata Szuba oraz Dariusz, Krzysztof i Leszek Wielgowie brązem.

Statuetki Floriana otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrem z jej obecnym prezesem Romanem Sajnogiem oraz Roman Cyran i Szczepan Kiljańczyk z Firmontu.

Były jeszcze dyplomy od prezesa Pawlaka, minuta ciszy po zmarłych druhach i wystąpienia gości. Zazwyczaj sztampowe, choć nie brakowało celnych refleksji i nawiązań do dziejów dobrzańskiej OS P, w której – jak czytamy w wydanej na uroczystość jednodniówce – do rozwoju jednostki przyczyniły się trzy pokolenia rodów Rawskich, Bodeckich, Chojeckich, Miroszów, Sadowskich, Laskowskich i Sajnogów. Także Kossakowskich, Śliwińskich czy Kordalewskich, bo przecież z nich wzięli się prezesi OS P, a były wójt Zygmunt rządził OS P przez 9 lat.

Oczywiście nie obyło się bez strażackiej gali biesiadnej, którą zorganizowano w sali odnowionej strażnicy. Tam oprócz rozkoszy ciała można było wybić pamiątkowy medal z napisem OS P Dobre 1915-2015. Spóźnili się więc ponad pół roku, ale widać było warto, chociażby w kontekście swojej siedziby. Szkoda tylko, że artystycznego hołdu nie złożyły swoim strażakom – ojcom i dziadkom – dobrzańskie dzieci...

Numer: 22 (973) 2016   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *