Powiat mińskiW mińskiej Dąbrówce

W obchodach Święta Europy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 ujęli teatralnym, także tanecznym profesjonalizmem, różnorodną wiedzą na temat krajów Unii Europejskiej, kolorytem prezentowanych państw, patriotyzmem ale też poczuciem dumy, że od wielu już lat w budowę Europy wplatają swoją polską cząstkę

Widoki wspólnoty

W mińskiej Dąbrówce / Widoki wspólnoty

Dzień Europy obchodzony jest na pamiątkę ogłoszenia Deklaracji Schumana, która zapoczątkowała to, co dziś nazywamy Unią Europejską. Rada Europy celebruje ten dzień jako Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej.

Różne formy obchodów mają na celu przybliżenie idei Unii, o czym co roku pamiętają członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego Euro-Dąbrówka, nauczyciele oraz uczniowie. Tym razem też nie zawiedli i zachwycili zebranych widzów ogromem wiedzy na temat krajów UE, bogactwem prezentacji i prawdziwym koncertem muzycznym, pokazali też za co kochać Europę.

– Wiedzy o Europie nigdy nie za wiele, mówił dyrektor Sławomir Domański, serdecznie zachęcając do wspólnej zabawy, przygotowanej przez uczniów klas 1c,4b i 4d. Wkrótce też zjednoczeni w różnorodności, zarówno goście, jak i aktorzy dnia, wpletli w krąg dwunastu europejskich gwiazd. Ukazali wszystko, co najdroższe – historię, zwyczaje, W obchodach Święta Europy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 ujęli teatralnym, także tanecznym profesjonalizmem, różnorodną wiedzą na temat krajów Unii Europejskiej, kolorytem prezentowanych państw, patriotyzmem ale też poczuciem dumy, że od wielu już lat w budowę Europy wplatają swoją polską cząstkę Widoki wspólnoty tożsamość narodową krajów i ich piękno. Tradycja greckich igrzysk z mitologią w tle, taniec Greka Zorby, hiszpański wigor, związany z muzyką flamenco i corridą, rewolucja przemysłowa oraz piłka nożna Anglii, francuskie zamki nad Loarą, kankan wprost z Paryża oraz gorące, jak wulkan Włochy, opowiedziane w piosence Julki Dworeckiej Non ho L’eta, to nieliczne tylko pocztówki, które tego dnia zaprezentowano.

Wplotły się one w barwną historię, kulturę, przyrodę i los Polski, która od 2004 roku w tej zacnej drużynie się znajduje. W barwach biało-czerwonych i z pasją pierwszaki barwnym krakowiakiem zaakcentowały swą radość z tego powodu, że jesteśmy częścią tej wielkiej europejskiej układanki. Przygotowani przez Lidię Leszczyńską-Wieczorek, Małgorzatę Dubinę oraz Teresę Romaszuk uczniowie akcentowali już na koniec, że pod jednym niebem Europa żyje. Nie zabrakło Ody do radości, którą przy akompaniamencie Andrzeja Dziugła wyśpiewał chór szkolny oraz życzeń dla Europy, których młodzież Dąbrówki przygotowała z tej okazji wiele. Konkursowe dyplomy oraz piosenki i tańce stały się podsumowującym akcentem uroczystości.

Numer: 21 (972) 2016   Autor: (ret)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *