WęgrówWęgrów historyczny

W tym roku przypadła 150 rocznica wybuchu powstania styczniowego – jednego z najbardziej charyzmatycznych zrywów niepodległościowych w naszej historii. Pod Węgrowem rozegrała się jedna z bitew tego wystąpienia. W mieście mieszkańcy mogli uczestniczyć w wielu uroczystościach upamiętniających lokalnych bohaterów.

150 lat pamięci

Węgrów historyczny / 150 lat pamięci

Bitwa pod Węgrowem miała miejsce3 lutego 1863 r. Po ataku w nocy z 22 na 23 stycznia powstańcom udało się opanować Węgrów i oczyścić go z posterunków wojsk rosyjskich. Polscy dowódcy Władysław Jabłonowski ps. Genueńczyk i Jan Matliński ps. Sokół założyli w pobliżu miasta obóz wojskowy z 3,5 tys. powstańców. Zaalarmowany garnizon rosyjski w Siedlcach postanowił odbić Węgrów. W tym celu wysłano oddział pułkownika Georgija Papaafanasopuło z kilkoma armatami. Miasto zostało otoczone kordonem i stanowiło łatwy cel ostrzału. Odwagą wykazała się grupa ok. 1000 kosynierów, dowodzonych przez Władysława Jabłonowskiego, która przeprowadziła atak na rosyjskie armaty. Straty polskie wyniosły 150 ludzi, ale Rosjanie przystąpili do odwrotu, co pozwoliło pozostałym oddziałom powstańczym bezpiecznie ewakuować się z miasta.

Wiadomość o zwycięstwie Polaków szybko obiegła europejską opinię publiczną. Wielu porównało ją do starożytnej bitwy pod Termopilami – także francuski poeta August Barbier w wierszu Atak pod Węgrowem. Również Cyprian Kamil Norwid w Vanitasie nawiązał do tego motywu.

O niezwykłej obronie miasta przypomina pamiątkowy głaz, położony przy drodze w kierunku Siedlec. Widnieją na nim słowa: Na prochach waszych, z pól polskich kamienia, wznoszą przez pamięć wdzięczne pokolenia.

Uroczyste obchody rozpoczęły się w piątek, 1 lutego, konferencją naukową pt. „Powstanie styczniowe (1863-1864) retrospekcja z perspektywy 150-lecia” w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W sobotę można było uczestniczyć w podróży historyczno-geograficznej szlakiem walk Powstania Styczniowego na ziemi węgrowskiej. Po południu odsłonięto tablicę upamiętniająca Józefa Berlińskiego i nieznanych powstańców styczniowych przy gimnazjum gminy Liw w Węgrowie. W niedzielę uroczystości przeniosły się pod Pomnik Powstańców Styczniowych 1863 r. na Gościńcu Niepodległości. Uczestniczyły w nich m.in. kompania honorowa 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckiem. O godzinie 15.00, pod przewodnictwem ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza została odprawiona Msza św. łacińska w intencji wszystkich poległych pod Węgrowem. Punktem
kulminacyjnym obchodów była inscenizacja historyczna bitwy w węgrowskim parku im. Armii Krajowej.

Cieszy fakt, że lokalny patriotyzm wciąż jest pielęgnowany i gromadzi wielu ludzi.

Numer: 6 (801) 2013   Autor: Małgorzata Iwańska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *