JakubówJakubów oświatowy

Na terenie gminy Jakubów przeprowadzono badanie w formie anonimowych ankiet wypełnionych przez dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów. Jego celem było pozyskanie informacji, które pozwoliłyby na przygotowywanie dedykowanych programów nauczania finansowanych ze środków unijnych. Wyniki omówiła podczas sesji rady gminy socjolog Joanna Mazur...

Dzieci bez marzeń

Celem przeprowadzonych ankiet było pozyskanie informacji na temat mocnych i słabych stron uczniów, informacje o preferowanych przez uczniów formach spędzania wolnego czasu, samodzielnym i praktycznym wykorzystaniu komputerów i technologii informatycznych, otwartości na inspiracje, kreatywność oraz informacje o zainteresowaniach uczniów dalszym rozwojem. Badanie przeprowadzono we wszystkich szkołach w gminie Jakubów.
I tak dzieci w podstawówce oceniły, że największe trudności mają z językiem polskim, zaraz potem w matematyce, historii i angielskim. Tylko 7 uczniów nie wskazało żadnego przedmiotu, który sprawia im trudności, a 21 wskazało tylko jeden. W gimnazjum trudności sprawia matematyka i rosyjski. Dzieci czują się najmocniejsze z wychowania fizycznego, następnie z matematyki, przyrody i plastyki. W gimnazjum, po sporcie jest historia i angielski.
Przy komputerze poza szkołą uczniowie SP najczęściej spędzają czas grając w gry, na drugim miejscu jest słuchanie muzyki. W gimnazjum sprawa diametralnie się zmienia, bo młodzież /zwłaszcza dziewczynki/ 5 i pół godziny tygodniowo spędza głównie na portalach społecznościowych.
W pytaniach o pasje i hobby uczniowie podali, że 76% lubi w czasie wolnym uprawiać sport, 65% oglądać telewizję, a 55% spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną. Niewiele mniej lubi słuchać muzyki i grać na komputerze. Jednak aż 25% dzieci lubi swój wolny czas spędzać na dodatkowej nauce, a 40% czytać książki. Gimnazjaliści już tyle nie czytają i nie uczą się dodatkowo. Warto nadmienić, że wśród osób lubiących czytać, pojawiają się wyłącznie dziewczynki. Łatwo jest dostrzec tendencję spadkową zainteresowań. Wśród ulubionych książek dzieci ze SP podały w ankiecie 42 tytuły, przy czym najczęściej pojawiającym się był Mikołajek. Gimnazjaliści czytają zdecydowanie mniej, bo aż 25% nie podało żadnego tytułu, a często pojawiają sie tytuły lektur z podstawówki. Podobna jest różnorodność ulubionych filmów – wśród dzieci wygrywa Harry Potter, a młodzież w większości ogląda seriale.
Kolejna sekcja pytań dotyczyła wymarzonego zawodu i wakacji za milion zł. Dzieci najchętniej wybrały zawody związane ze sportem, informatyczne, a najpopularniejsze zawody, do których potrzebne jest wyższe wykształcenie to nauczyciel, lekarz i weterynarz.
Gimnazjaliści często nie podali wymarzonego zawodu, a duża część podała więcej niż jeden. Na wakacje dzieci najczęściej chcą jechać z rodziną nad ciepłe morze, marzą o oglądaniu na żywo meczów zagranicznych klubów.
A z kim chcieliby spędzić jeden dzień? Niestety, 23 osoby nie znalazły odpowiedzi na to pytanie, a drugie tyle wskazało swojego przyjaciela. Jaki jest z tego wniosek? Czyżby nie potrafili wznieść się ponad codzienność, nie mieli wyobraźni? – pytała lektorka. Kiedy jest się dzieckiem, można marzyć bez ograniczeń, a z ankiet wynika, że dzieci ograniczają się w kreacji, czym podcinają sobie skrzydła. Wina jednak leży po stronie dorosłych i nie jest to wesoły wniosek.

Numer: 12 (963) 2016   Autor: Paulina Bratkowska-Auch





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *