Powiat mińskiPowiat miński ekonomików

To dopiero trzeci powiatowy test wiedzy ekonomicznej, a można było odnieść wrażenie, że trwa od wielu lat, a muzycznie został przeniesiony na angielską wyspę. No i zadania... wszakże do wyboru, ale podchwytliwe jak szpiegi z krainy dreszczowców. Nic dziwnego, że żaden z ponad pół setki uczestników nie zdobył pełnej puli 21 punktów...

Zagięło na Jagiełło

Czwartek 25 lutego, godzina 11.00. W sali sportowej ekonomika rozbrzmiewa ostra muzyka, a dyrektor Elżbieta Wieczorek zachęca do wspomagania testowej frekwencji. Wszystko w celu propagowania wiedzy ekonomicznej w naszym powiecie oraz integracji środowiska lokalnego. Wyzwanie podejmuje 56 osób z różnych środowisk.
Jest wśród nich m.in. Urszula Soroka z Wydziału Oświaty i Promocji, Luiza Koseska i Karina Rogala z Banku Spółdzielczego w Mińsku, Joanna Papińska z GiLO, Agata Piotrowska- Kita z SJO, Mariusz Rogalski z firmy Afocopy, Wioletta Wilk z FOLPAKu, Dorota Kubiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, grafik Paweł Drzewiński, nauczyciele z Ignacowa, Macierzanki oraz uczniowie i absolwenci ZSE . A wśród zaproszonych gości wicestarosta Krzysztof Płochocki, szefowa rodziców – Beata Karczmarczyk i nasza kamera w silnych dłoniach naczelnego.
Rozwiązują zadania przez 10 minut, a potem uznają, że test nie był aż taki trudny. To fakt, bo z 21 pytań większość znała co najmniej 13 odpowiedzi. Jednak najwyższy wynik to tylko 19 pkt, bo najlepszych wyłożyła stuzłotówka z portretem... króla Władysława Jagiełły. Drugim najtrudniejszym zadaniem było jak zwykle podchwytliwe pytanie z zakresu składek ubezpieczeniowych.
Jury – Elżbieta Wieczorek, Emilia Piotrkowicz, Justyna Kania i Teresa Łodyga – dość długo liczyło punkty, ale trochę celowo, bo musiało wystarczyć czasu na angielskie hity i wykład prof. Stefana M. Kwiatkowskiego z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, który zajął się problemami absolwentów szkół zawodowych na rynku pracy. Przy okazji poruszył ciekawą tematykę uczenia się i warunków koniecznych do rozwoju osobistego i zawodowego. Natomiast prezentację projektów z zakresu przedsiębiorczości przedstawiła dr Elżbieta Kacperska z Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie.
Wreszcie wyszło na jaw, że do finału zakwalifikowało się 10 osób z najwyższą liczbą punktów. Wszyscy finaliści rozwiązywali krzyżówkę o zwiększonym stopniu trudności, czyli z hasłem wymagającym wpisania wszystkich wyrazów je tworzących.
Pierwszy wyrobił się Mateusz Gałązka – uczeń klasy II Technikum ZSE i to on zdobył tytuł POWIATOWEGO MISTRZA WIEDZY EKONOMICZNEJ. Druga była Dorota Kubiak z UE w Poznaniu, a trzeci student i absolwent ZSE Marcin Jackiewicz. Pozostali finaliści czyli Paweł Drzewiński, Weronika Możdżonek, Wioletta Wilk, Bartłomiej Bylak, Magdalena Nowak, Jakub Piotrkowicz i Aleksandra Klimek otrzymali wyróżnienia.
Ponadto jury przyznało dodatkową nagrodę dla najmłodszego uczestnika Bartosza Góreckiego z gimnazjum Macierzanki.
Organizatorzy dziękują staroście Tarczyńskiemu i Polskiemu Towarzystwu Ekonomicznemu za objęcie testu honorowym patronatem oraz Bankowi Spółdzielczemu i PARTNE Rowi za wsparcie finansowe przedsięwzięcia.
Oczywiście oprawę muzyczną i artystyczną przygotowali uczniowie ZSE, ale dlaczego wszystko po angielsku... Jest tyle pięknych polskich piosenek z finansowym przesłaniem, że wystarczyłoby na kilka konkursów. Poza tym zawsze można się wykazać angielszczyzną tłumacząc zachodnie przeboje na język polski. Największe gwiazdy je śpiewały, więc chyba artystom z Ekonoma nie zawadzi tak próba polszczyzny.

Numer: 10 (961) 2016   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *