Powiat miński naukowy
Kolejny, bo już IX Powiatowy Konkurs Geograficzny został rozstrzygnięty, dyplomy przyznane, a na uroczystym wręczeniu nagród dr Tomasz Wites z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW wygłosił wykład o Etiopii, bogato ilustrowany zdjęciami ukazującymi afrykańską kulturę. Przewrotnie, bo tegoroczny konkurs dotyczył tylko polskiej geografii...
Kontrasty geomaniaków
Co warto wiedzieć o Etiopii, która jest kolebką życia, a jednocześnie krajem przeciwieństw, bo kojarzy nam się z biedą, głodem i chorobami, ale także podlega procesom globalizacji z jej symbolami, czyli logami światowych firm widocznych na ulicach miast. To również kraj z pięknymi drogami, ale bez samochodów. Ekstrema kontrastów to jeden odbiornik telewizyjny zamykany w metalowej szafie na noc i okazały grobowiec Hajle Syllasje – jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku. Etiopia to także wyspa chrześcijaństwa w morzu islamu i ojczyzna Lucy, naszej praprzodkini. Kraj jest bardzo przeludniony, a ludzie nie mają wody pitnej. Tam dzieci zamiast słodyczy jedzą kolby trzciny cukrowej, a zamiast herbaty pijąpodgrzany sok pomarańczowy. Południowa część Etiopii to zupełnie inny świat. Żyją tam plemiona, które przez państwo określane są jako nierozwojowe. Plemię Karo maluje ciała na biało i nie rozstaje się z kałaszami, choć jest życzliwie usposobione w przeciwieństwie do plemienia Mursi, którego kobiety noszą w wargach wielkie koła. Plemię Hamerów natomiast kultywuje rytuał wchodzenia w dorosłość. Obrzędy te dr Wites skrupulatnie sfotografował, by zainteresować i niewątpliwie zaszokować zgromadzoną młodzież. Licealiści siedzieli jak zahipnotyzowani, chyba wreszcie poczuli się potraktowani jak dorośli, bo wykładowca nie szczędził drastycznych szczegółów.
Po wykładzie nauczyciel geografii Ryszard Łubkowski – pomysłodawca i organizator konkursu – podziękował sponsorom i pomocnikom za nagrody i pracę w komisji. Cały konkurs opierał się na kwalifikacjach szkolnych, a pisemny półfinał i ustny finał miały miejsce w ZSE. Geograf wyraził przekonanie, że tegoroczni finaliści osiągną wyniki podobne do Joanny Wąsak – zeszłorocznej zwyciężczyni, która na maturze z geografii miała maksimum punktów, dzięki czemu znalazła się w 1% takich uczniów w Polsce. Pula nagród wyniosła w tym roku 2500 zł. Kwotę tę podzielono na czworo zwycięzców, a przyznane nagrody wybrane przez młodzież po krótkich konsultacjach to bony do EMPiKu. I tak miejsce trzecie zajęła uczennica kl. III LO w ZSE Małgorzata Paska, przed nią Weronika Papierowska z ZS im. Marii Skłodowskiej-Curie razem z Kingą Czerniakowską z tej samej szkoły. Zwycięstwo przypadło Marcinowi Kuczkowi z LO w ZSE. Za rok jubileuszowy konkurs poświęcony będzie geografii fizycznej świata.
Numer: 9 (960) 2016 Autor: Paulina Bratkowska-Auch
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ