Mińsk MazowieckiMechanik po polsku

W ubiegłą niedzielę uczniowie i nauczyciele z Mechanika wystawili w parafii św. Jana Chrzciciela jasełka na jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Wspólnie z proboszczem Marianem Sobieszkiem, wierszem i kolędą, uzupełniając go postaciami z historii, przypomnieli żywy i barwny fresk narodowych losów...

Szopka z symbolami

Mechanik po polsku / Szopka z symbolami

Prezentowane jasełka powstały według scenariusza Krzysztofa Szczypiorskiego, który na podstawie jasełek anonimowych oraz tekstów Anny Fischerówny, ks. Emanuela Grima, ks. Franciszka Juszczyka, Zdzisława Katra, Teofila Lenartowicza, Artura Oppmana i Lucjana Rydla ukazał zwyczaj pielęgnowany i od wieków utrwalany w polskiej kulturze. Ich autorzy dają w swoich utworach wyraz głębokim uczuciom patriotycznym i religijnym.
Polska kościołów, żłobków czy kolęd (przybliżona w prezentacji multimedialnej), Polska tradycji, historii czy przechodzących z pokolenia na pokolenie obrzędów jest świadectwem naszych korzeni i świadectwem szczególnej postawy wobec przeszłości. I okazało się, że świadomości wartości tego dziedzictwa mińskiej młodzieży nie brakuje.
– Patrzeć w przeszłość oznacza zaangażować się w przyszłość – wypowiadały się, idąc w orszaku do betlejemskiej szopki postacie historyczne i symbole polskich walk i cierpień czy czasów chwały jak Mieszko I, król Kazimierz, Jan Kochanowski, Henryk Dąbrowski, Józef Piłsudski, Oświęcimiacy, dzieci walczącej Warszawy, żołnierze i Prymas Stefan Wyszyński. Gdy u stóp Dzieciątka składali cześć, dary, troski oraz gorące prośby, słowami króla Jana Sobieskiego – przekonywali tych już współczesnych, by nie chcieli ojczyzny, która nic nie kosztuje.
W tym otumanionym bogactwem, konsumpcją i strutym egoizmem świecie, chwile refleksji, takie jak ta przy stajence betlejemskiej są niezwykle ważkie. Często też, w tej konsumpcyjnej pogoni za sukcesem materialnym, zwodzeni urokiem reklam, supermarketów czy galerii handlowych zapominamy często o wartościach, nędzy czy ludzkim cierpieniu. Z sercem więc i razem z aktorami, przygotowanymi przez dyrektora Janusza Zduńczyka i Joannę Wójtowicz, odpowiadali mińszczanie słowami kolędy Bóg się rodzi na Jezusową miłość. Potem wspólnie z aniołami i otuloną błękitem Maryją modlili się za ojczyznę.
W jasełkach uczestniczył Edward Kloch z biura posłanki i wiceminister MEN Teresy Wargockiej oraz Janusz Kuligowski z Kancelarii Prezydenta RP. Już na zakończenie dyrektor Tomasz Płochocki ogłosił konkurs religijno-historyczny pod patronatem ME N z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Z pewnością młodzież powiatu mińskiego, wpatrzona w jasełkową panoramę historii naszego kraju, z tej propozycji skorzysta.

Numer: 4 (955) 2016   Autor: Teresa RomaszukKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *