WęgrówWęgrowscy luteranie

Kościół Luterański w Polsce jest spadkobiercą wielowiekowej tradycji. Już kilka lat po wystąpieniu ks. dr Marcina Lutra w 1517 roku jego pisma i pogląd dotarły do Polski. Po roku 1945 Kościół odradził się w nowych warunkach, łącząc parafie należące poprzednio do różnych struktur kościelnych i organizując życie religijne nielicznym rozproszonym współwyznawcom. Wspólnota luterańska prężnie działa także w Węgrowie i warto poznać....

Pomoc z Sarapety

Węgrowscy luteranie / Pomoc z Sarapety

Węgrowska wspólnota to czterdzieści kilka osób i kilkaset kilometrów kwadratowych. Mają tu dwa kościoły – drewniany z 1679 roku, który jak głoszą przekazy został zbudowany w ciągu jednej doby (taki warunek miał postawić katolicki biskup Łucka) i murowany w 1839 roku oraz tradycja pracy charytatywnej sięgająca co najmniej stu lat. Część osób dojeżdża do kościoła kilkadziesiąt kilometrów. Oprócz nabożeństw w parafii organizowane są regularnie szkółki niedzielne dla dzieci (podczas trwania nabożeństw) oraz lekcje religii. Funkcjonowała również filia szkoły biblijnej, a od września 2010 r. prowadzona jest Szkoła Niedzielna, podczas której wierni studiują księgi prorockie Starego Testamentu. Co miesiąc ukazuje się informator parafialny, organizowane są wspólne wyjazdy, otwarte koncerty i spotkania autorskie.

Ważnym elementem życia węgrowskiej wspólnoty luterańskiej jest niesienie pomocy. W tym celu prowadzi ona m.in. Dom Opieki „Sarapeta” i wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. W czasach biblijnych Sarepta była miejscem, gdzie prorok Eliasz schronił się u ubogiej wdowy, która podzieliła się z nim tym, co miała. Do tej historii nawiązuje właśnie nazwa Domu Opieki. Prowadzony jest jako działalność charytatywno-opiekuńcza skierowana dla współwyznawców, potrzebujących pomocy w jesieni swojego życia. Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego to punkt, w którym można wypożyczyć kule, chodziki, wózki inwalidzkie i innego typu sprzęt potrzebny w rehabilitacji. Pomoc mogą otrzymać wszyscy potrzebujący, bez względu na przynależność kościelną.

Wspólnota oferujemy również pomoc w rozwiązywaniu różnego typu problemów, które spotykają nas w życiu. Prowadzi także zajęcia językowe dla dzieci i dorosłych, współfinansowane ze środków Samorządu Miasta Węgrowa.

Dotychczasowa działalność węgrowskich protestantów cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, pozwala poznać ich wiarę  i poglądy przy zachowaniu własnej tożsamości.

Numer: 5 (800) 2013   Autor: Małgorzata Iwańska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *