Dębe WielkieChrośla kolęd 2016

Już po raz piąty w Chrośli zawitała wesoła nowina. Zawitała 6 stycznia, a wraz z pierwszym śniegiem tej zimy, przybyli uczestnicy Przeglądu Kolęd i Pastorałek uświetniając swoimi występami Święto Trzech Króli. W kolędowaniu w miejscowym domu kultury wzięli udział mieszkańcy z niemal każdego zakątka gminy. Głównie reprezentanci gminnych szkół, z przedszkola gminnego w Dębem Wielkim i niepublicznych placówek...

Anioły nastroju

Sala w Chrośli, jak co roku była wypełniona po brzegi. Szczególnie podczas występów przedszkolaków. Z czasem widzów ubywało, jakby zabrakło im czasu na obejrzenie 36 zespołów i wykonawców indywidualnych, czyli w sumie 150 osób. Witając gości, Renata Karpińska zwróciła uwagę na jury (Danuta Piotrowicz, Olga Laskowska, Agnieszka Wojda i Zofia Ruta), które podjęło się trudnego zadania oceny zawsze bardzo dobrze przygotowanych uczestników przeglądu.

Zaprosiła do wspólnego kolędowania, zaznaczając, że Święto Trzech Króli jest czasem wybaczania, ciepła i spokoju, ale przede wszystkim radości, życząc takiej atmosfery publiczności i uczestnikom przeglądu.

No i się zaczęło, by pokazać z początku nieśmiało, a wraz z wiekiem coraz śmielej plejadę znanych kolęd i nowych pastorałek czy wręcz dumek świątecznych. A czas obrad komisji uświetniały – także kolędowo – miejscowe Wrzosowianki, które też częstowały gości napojami wraz ze słynną już kawą żołędziową. Otrzymały za to ludowego anioła autorstwa Katarzyny Rek.

Wyniki nie były zaskoczeniem, choć trudno porównywać występy indywidualne z zespołowymi.

I tak z przedszkoli i zerówek najwyżej oceniono kołysankę Mai Demianiuk z Niepublicznego Przedszkola U cioci Ewy, za nią Nutki Re z przedszkola DO RE MI oraz zespoły – Krasnale, Biedronki i Motylki.

W klasach I-III wygrała Izabela Rebczewska, za nią Jagoda Komorowska, Zuzanna Kuźmierska i Piotr Nowak oraz wyróżniona Maja Górska ze Szkoły Podstawowej w Rudzie.

Natomiast w starszych rocznikach SP wygrał duet Magdalena Puła i Aleksandra Chałupka, wyprzedzając artyzmem chór z SP w Dębem Wielkim Wielkim, Wojtka Nowaka oraz Ninę Wieczorek, Zytę Kocak, Sidney Vivarelli, Wesołe Nutki i wyróżnionych – Natalię Maciążek, Małgorzatę Krzyżewską i Edytę Mazaj.

Już ze swymi podopiecznymi wystąpiły dwie grupy dorosłych kolędników – rodziców i opiekunów prywatnych przedszkoli. Okazało się, że tę rywalizację wygrała grupa mieszana z przedszkola DO RE MI, z którą na równi oceniono żeńskie duo Julia Kalinowska - Klaudia Karpińska. Natomiast druga grupa mieszana z Przedszkola U Cioci Ewy podzieliła się srebrem z Kacprem Mrozem. Trzecia była Weronika Grzędka, a wyróżnienia otrzymała Katarzyna Mazurowska i uczniowie z gimnazjum w Dębem Wielkim Wielkim.

Trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii zostały nagrodzone tradycyjnie statuetką grającego anioła, ale to nie wszystko, bo przyznano trzy specjalne wyróżnienia – Kacprowi Mrozowi za oryginalny dobór utworu oraz nowatorski styl wykonania i pomysłowość, przedszkolu DO RE MI za bajkowe stroje i odwag rodziców, Zycie Kocak za piękną i wzruszającą interpretacje utworu oraz Piotrowi Nowakowi za przebojowość i ujmująco optymistyczną osobowość. A za najlepszy strój kolędnika nagrody otrzymali dzieci i rodzice z przedszkoli DO RE MI i U Cioci Ewy i w Górkach.

Z roku na rok uczestnicy rozszerzają swój repertuar kolęd i pastorałek, a publiczność może wysłuchać nowych, często zapomnianych utworów. To – prócz różnorodności przebrań kolędniczych i specyficznego nastroju – największa wartość chroślańskiego kolędowania. W sumie taniego, bo koszt imprezy zamyka się w tysiącu złotych.

Numer: 3 (954) 2016   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *