Tydzień z prawem (101)

Dostałam od męża prezent pod choinkę… Niestety prezent jest nietrafiony. Nie dość, że mi się nie podoba kolor, to jeszcze zły rozmiar. Nie wiem jak może po tylu latach małżeństwa nie znać mojego rozmiaru... Problem polega na tym, że będę chciała zwrócić ten prezent, albo chociaż wymienić. Ile jest na to czasu? Czy w ogóle jest taka możliwość? Wydaje mi się, sądząc po opakowaniu, że prezent był kupiony z sklepie internetowym. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Nietrafiony prezent

Adwokat Agnieszka Malczyk

Taki przypadek, nie jest odosobniony, a odnosząc się do aspektu prawnego tutaj będzie miała zastosowanie ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumentach. W przypadku dokonania zakupu przez internet - jako transakcji zawieranej na odległość, konsumentowi przysługuje pewnego rodzaju ”prawo do namysłu”. Powyższe oznacza, że pełnowartościowy towar zakupiony przez internet można zwrócić. Warunkiem jednak jest, że konsument (kupujący) w terminie 14 dni kalendarzowych złoży oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Pamiętajmy jednak, że należy rozdzielić dwie czynności jakimi są: złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy oraz zwrot zakupionego towaru, bowiem nie muszą być dokonane przez konsumenta jednocześnie. Krąży wiele opinii, że nawet bezpieczniej jest oddzielić te dwie czynności. W ten sposób sprzedawca będzie uprzedzony przez konsumenta o nadejściu zwracanego towaru, tym samym ograniczymy możliwość m.in. przypadkowego nieodebrania przez sprzedawcę zwracanego towaru. Istotne od jakiego momentu liczyć bieg terminu na odstąpienie od transakcji sprzedaży. Uwagę należy zwrócić na charakter transakcji. W przypadku umowy sprzedaży pojedynczej rzeczy, termin liczymy od momentu wejścia przez konsumenta lub innej wskazanej przez niego osoby (taką osoba nie jest przewoźnik) w posiadanie rzeczy. Jeżeli Pani mąż zakupił przedmiotowy prezent jako pojedynczy przedmiot, wtedy od chwili gdy odebrał zakup biegnie termin na odstąpienie od transakcji. W przypadku gdy Pani mąż zamówił więcej niż jedną rzecz, a były one dostarczane osobno, partiami lub w częściach, wtedy początek terminu należy liczyć od objęcia przez konsumenta w posiadanie ostatniej rzeczy (partii). Jednocześnie proszę pamiętać, że termin na odstąpienie od umowy biegnie od dnia następującego po dniu, w którym rzecz została wydana/dostarczona; w przypadku zaś umowy o świadczenie usług – od dnia następującego po dniu, w którym doszło do zawarcia umowy. Natomiast jeżeli ostatni dzień w którym możemy odstąpić od umowy jest dniem ustawowo wolnym od pracy, niedzielą lub sobotą, termin ten wygasa wraz z upływem ostatniej godziny następnego dnia roboczego. W związku z powyższym, jest możliwość zwrotu nietrafionego prezentu, a mąż ma 14 dni na złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy, celem zwrócenia zakupionego towaru.

Mińsk Mazowiecki ul. Kazikowskiego 40, tel. 25 752 25 51, mob. 500 112 479, e-mail biuro@kancelariamalczyk.pl. www.kancelariamalczyk.pl.

PS. Każdy z prawnymi wątpliwościami może wysłać swoje pytanie na adres redakcji lub mailowo do naczelny@co-slychac.pl. * UWAGA – TYTUŁ NADAJE REDAKCJA

Numer: 1/2 (952/953) 2016   Autor: Adwokat Agnieszka MalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *