Powiat mińskiPowiat miński na forum kultury

Od 2007 roku powiat miński organizuje co dwa lata fora kultury, czyli spotkania osób zajmujących się wciąż niedoinwestowaną kulturą w gminach i miastach ziemi mińskiej. Do tej pory uczestnicy for poznawali zazwyczaj dorobek domów kultury i dyskutowali o brakach czy ograniczeniach ich działalności. Teraz dominowały teoretyczne wykłady, prelekcje i pouczenia... warszawskich edukatorów kultury

Kulty gadania

Uroczystego otwarcia Forum dokonał starosta Antoni J. Tarczyński. Przypomniał on również o genezie tych spotkań, które co dwa lata organizuje starostwo, a właściwie wydział oświaty i promocji powiatu.

Wśród zebranych na sali MDK w pałacu Dernałowiczów gości była senator Maria Koc, poseł Daniel Milewski, dyrektorzy z mazowieckich jednostek kultury, wicestarosta Krzysztof Płochocki, wójtowie Krzysztof Kalinowski, Adam Sulewski i Janusz Piechoski oraz radni powiatu mińskiego, sekretarze gmin, przewodniczący gminnych i miejskich komisji kultury, dyrektorzy domów kultury i bibliotek, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających w sferze kultury... w sumie prawie sto zainteresowanych osób.

Gościem specjalnym forum była aktorka Justyna Sieńczyłło – absolwentka warszawskiej PWST, współwłaścicielka (wraz z mężem Emilianem Kamińskim) Teatru Kamienica. O jej posłannictwie, współpracy z Teatrem Powszechnym, spektaklach teatralnych i muzycznych, filmach, serialach telewizyjnych oraz w programach dla dzieci rozmawiała szefowa promocji, Urszula Soroka.

Po niej serią pomysłów do wykorzystania podzieliła się z zebranymi Eliza Gryszko, koordynatorka Sieci Latających Animatorów i Socjologów. Wszyscy uczestnicy forum mogli przez cały czas trwania konferencji skorzystać z indywidualnych konsultacji z latającymi animatorami w ramach warsztatów Word Cafe.

Zainteresowaniem cieszył się wykład Kamila Śliwowskiego z Koalicji Otwartej Edukacji pt. „Nowoczesne technologie w edukacji i kulturze. Jak wykorzystać  ich potencjał i nie łamać prawa?”. Ponad dwadzieścia osób wzięło także udział w zorganizowanych po wykładzie warsztatach – ćwiczeniach dotyczących różnych potrzeb autorów i użytkowników w zakresie prawa autorskiego. Omówili m.in. podstawy prawa autorskiego rodzaje praw i czas trwania, rodzaje licencji i pól eksploatacji, wprowadzenie do licencji Creative Commons i innych wolnych licencji w sieci oraz tematykę otwartych zasobów w sieci oraz wyszukiwania i wykorzystywania katalogów zasobów.

O wsparciu kadr kultury, udzielanym instytucjom kultury i organizacjom pozarządowym mówiła Magdalena Różycka, specjalistka w Dziale Edukacji Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, a Paweł Cukrowski z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM zaprezentował założenia strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2015–2020. Na koniec, już do wielu pustych foteli, o swojej wizji kultury, ale bardziej w wydaniu narodowym, mówiła senator Koc.

Zgodnie z tradycją, podczas forum nie zabrakło elementu promocji artystów z terenu powiatu mińskiego. Akcentem muzycznym było wystąpienie utalentowanej uczennicy Zespołu Szkół Ekonomicznych Partycji Wróbel. Zebranym zaprezentowano także młodszych i starszych fotografów, którzy wzięli udział w konkursie promującym powiat miński. Wręczeniu nagród i dyplomów towarzyszyła wystawa prac laureata tego konkursu Sławomira Kotary.

I wszystko ładnie, gdyby nie termin forum. Nie dość, że był to poniedziałek, to jeszcze zbiegł się czasowo z sesją rady miasta. Szkoda też braku dyskusji, a mieliśmy sporo pytań zarówno do samorządów jak i samych prelegentów...

Numer: 50 (949) 2015   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *