Niebezpieczne rewiry

Co jakiś czas w policyjne sidła wpadają amatorzy „kolorowych metali”, którzy nie zdobywają tego surowca w sposób uczciwy. Są to przeważnie mężczyźni, którzy bez wiedzy właścicieli prywatnych posesji wchodzą na prywatny teren i wykorzystując nieuwagę domowników, kradną pozostawione bez opieki przedmioty, m. in. rury, rusztowania, a nawet żeliwne wanny.

Nielegalni złomiarze

Tego typu kradzieże są często powiązane z uszkodzeniem mienia. Policjantom z Mińska Mazowieckiego znane są przypadki wyrywania ze ścian przewodów instalacji elektrycznej, które zawierają atrakcyjną dla złodziei miedź. W Sulejówku w ubiegłym roku zatrzymano na gorącym uczynku mężczyznę, który nie dość, że wyrywał przewody ze ścian, to jeszcze opalał je na miejscu.

Nie tylko wspomniane przedmioty stają się celem złodziei złomu. Przestępcy są gotowi demontować maszyny rolnicze, a nawet specjalistyczne maszyny budowlane, po to żeby ukraść z nich łatwe do przeniesienia elementy. Jeden z mieszkańców mińskiej gminy próbował swego czasu ukraść łyżkę od koparki z zamiarem sprzedania jej na skupie złomu. Policjanci bardzo skrupulatnie prowadzą wszystkie dochodzenia dotyczące opisywanych sytuacji. Wiele spraw już po kilku dniach jest rozwiązanych, a sprawcy zwykle trafiają na policyjne przesłuchania. Funkcjonariusze dokładnie
kontrolują wszystkie skupy złomu i metali kolorowych w powiecie mińskim oraz sąsiednich.

Zarzut popełnienia kradzieży miedzianych przewodów i części od maszyn budowlanych usłyszało ostatnio dwóch mieszkańców mińskiej gminy w wieku 37 i 38 lat. Policjanci dotarli też do 44-letniego pasera, który sprzedawał towary na skupie złomu. Sprawa ta jest jeszcze wyjaśniana, jednak już teraz jeden z zatrzymanych mężczyzn dobrowolnie poddał się karze, a dwóch odpowie niebawem przed sądem. Policjanci apelują do właścicieli posesji, na których mogą znaleźć się atrakcyjne dla złodziei przedmioty, o zamykanie bram, furtek i takie zabezpieczanie swojego mienia – zamykanie w garażach bądź komórkach, żeby potencjalny złodziej miał utrudnione zadanie w jego zdobyciu.

Funkcjonariusze przypominają też, że za kradzież i uszkodzenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, za włamanie do 10 lat. Warto też pamiętać, że za umyślną paserkę, czyli sprzedaż lub przechowywanie przedmiotów pochodzących z przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Numer: 4 (799) 2013 Autor: kppKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *