MrozyMrozy patriotów – 2015

Doroczne spotkanie czcicieli Niepodległej w Mrozach tym razem nie nawiązywało do 1918 roku, a czasów znacznie nam bliższych. Dyrektor Borczyński wymyślił powrót do pierwszej Solidarności, czyli lat 1980-81 i jej obrony w kolejnych latach dyktatury wojskowej. Ba, nawet później, bo – jak na koniec finałowej gali rzekł burmistrz Jaszczuk – nie wszyscy pozostali wierni idei zrywu robotników sprzed 35 lat. Młodzi jakby o tym wiedzieli i wciąż rozbijali mury nieświadomej obojętności...

Bardy bez wzgardy

Skoro konkurs, to i nagrody. Zanim jednak wychodzili po nie na scenę plastycy, recytatorzy i pieśniarze, w pierwszej części finału przeglądu pokazano film z koncertem Jacka Kaczmarskiego, bo właśnie on był demiurgiem tegorocznej edycji przeglądu patriotycznego. Były więc pieśni o murach, zbroi, losach kolegów z klasy i modlitwa o wolną Polskę. Pieśni znane, ale wciąż wywołujące w widzach emocje...

Tradycyjnie, czyli po kolei ogłaszano wyniki
obrad jury, a do dekoracji wygranych szli na przemian burmistrz Jaszczuk, przewodniczący Rudka i zastępująca starostę Tarczyńskiego naczelnik Emilia Piotrkowicz.

Na pierwszy ogień poszła plastyka, a wraz z nią zwycięzcy – Rita Szarkowska z SP w Stojadłach, Julia Jarzębska z SP w Żakowie oraz Katarzyna Wąsowska z GM w Kałuszynie. Srebrne i brązowe prace wykonali: Dominika Dmowska i Amelia Bielińska z Kałuszyna, Aleksandra Tylkowska z Huty Mińskiej, Kalina Małetka z SP w Chobocie, Wiktoria Głąbska z GM-2 w Mińsku Mazowieckim oraz salezjanka Dominika Szuba. Opiekowały się nimi Urszula Buczek, Agnieszka Broniarek, Wanda Stryczyńska, Ewa Olszewska, Renata Gałecka, Agnieszka Szostak i Diana Gajc-Piątkowska.

Recytatorzy wybierali ambitne strofy, a jury najwyżej oceniło Juliana Domagałę z SP w Mariance, Dobrosławę Michalik z SP w Siennicy, salezjankę Barbarę Majewską oraz Karola Śluzka z GM w Wielgolesie.

Na podium znalazła się także Maryla Brzezińska z SP w Mariance, Bartosz Bojanowski z PSP w Siennicy, Mikołaj Jarzyna z SP-2 w Mińsku, Adrian Broda z SP w Siennicy, Gabriela Jastrzębska z GM w Jeruzalu, Dominika Adamczyk z GM w Wielgolesie oraz Oliwia Kulik z GM w Mrozach.

Najwięcej emocji wzbudziło śpiewanie pieśni patriotycznych, a szczególnie Kaczmarskiego. O ile w grupie najmłodszej jury nie przyznało zwycięstwa, o tyle starszym dawano dwie równorzędne nagrody. I tak z klas I-III SP druga była Dominika Dmowska z Kałuszyna, trzeci Adam Szwajkowski z Marianki, a wyróżniono stojeckie Nutki. Wśród podstawowych straszaków nie do pokonania okazała się Nikola Woźnica z SP w Sulejówku, a za nią Szymon Bielecki z SP w Hucie Mińskiej, Julia Dróżdż z SP w Grzebowilku, Justyna Golaszewska z Sulejówka, Julia Perz z SP w Skórcu i wyróżnione Violinki z SP w Jakubowie.

Gimnazja i szkoły średnie też miały swoich czempionów – zespół Kreska z SLO oraz duet Marta Witan i Klaudia Łukaszewska z salezjańskiego gimnazjum. Drugą nagrodą uhonorowano Martynę Szlendak z SLO i zespół TAKTO MY z ZS w Siennicy, a trzecim – Ewę Szymańską z gimnazjum w Halinowie. Wyróżnienie otrzymała Julia Czekalewska z Podciernia, a nagrodę specjalną – salezjanka Aleksandra Rek.

Nie wszyscy wystąpili podczas finałowej gali, bo regulamin przewiduje pokaz talentu dwóch pierwszych nagród. Z galowych recytacji podobała się Modlitwa Kaczmarskiego w wykonaniu Julka Domagały, a śpiewem zachwyciła mała Nikola, która Zbroję Kaczmarskiego wykonała pospołu z kreskowymi salezjankami. To rzadki przypadek, by ten sam utwór wygrał w dwóch interpretacjach i różnych grupach wiekowych. Spodobał się także duet salezjanek, które wygrały i wyśpiewały balladę dla Niepodległej.

Rzadko też zdarza się taka widownia, a wśród obserwatorów – szef rejonowej Solidarności. Dostrzegł Grzegorza Padzika burmistrz Jaszczuk i... docenił jego wierność dawnym ideałom. Ten rzadko spotykany gest człowieka z drugiej strony barykady nie pozostał bez echa, ale nie psujmy komentarzami nastroju. Niech młodzi uczą się wolności bez wzgardy dla tych, którzy wstydzą się czasów pogardy. A nadmiernie chełpiącym można, a nawet trzeba przypomnieć, że pogarda dla słabszych nie jest żadnym triumfem.

Pamiętać jednak trzeba... Tym bardziej, że za rok doceniani będą także opiekunowie utalentowanych dzieci i młodzieży. To grupa nieliczna, ale jakże aktywna...

Numer: 46 (945) 2015   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *