Spacerując po parku Armii Krajowej, uwagę przykuwają masywne mury poreformackiego zespołu klasztornego. Przy głównym wejściu znajduje się jeden z ostatnich w Polsce napisów ulicznych z okresu II wojny światowej, zachowany do
naszych czasów. Napis „Oktober” z kotwicą Polski Walczącej, wykonany w 1943 r. przez oddział sabotażowy Armii Krajowej obwodu „Smoła”, miał przypominać o klęskach armii niemieckiej. Konsekwencją tej akcji było wstrzymanie przydziału cukru w Sokołowie i Węgrowie domom oznaczonym także napisem „Oktober”. A to tylko część historii...
Mury tajemnic
Zespół poreformacki, złożony z kościoła, klasztoru, budynków browaru i tkalni oraz otaczającego je muru, położony jest przy ulicy Kościuszki. Jego początki sięgają 1672 r., kiedy przybyli pierwsi reformaci, sprowadzeni tu przez Jana Kazimierza Krasińskiego dla nawracania innowierców. Kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary, konserwowany przez Aleksandra Wyhowskiego w 1711 r., został zaprojektowany prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren i zbudowany przez zespól Carla Ceroniego. Na sklepieniach kaplic znajdują się freski Palloniego, nieudolnie przemalowane w okresie późniejszym: od wejścia po lewej – „Chrystus i jawnogrzesznica”, „Zaślubiny Matki Boskiej ze św. Józefem”; po prawej – „Apoteoza św. Antoniego” i „Śmierć św. Piotra z Alkantary”. W ołtarzu głównym uwagę zwraca wspaniały „Chrystus na krzyżu”, dzieło znakomitego rzeźbiarza gdańskiego Andrzeja Schlutera. W prawym ramieniu transeptu umieszczono nagrobek fundatora Jana Dobrogosta Krasińskiego ze złoconej miedzi autorstwa Andrzeja Mackensena II (ok. 1712 r.). Wewnątrz budynku klasztornego z pocz. XVIII wieku znajduje się dziedziniec. W krużgankach można oglądać freski przedstawiające portrety świętych franciszkańskich. Obecnie w gmachu poklasztornym znajduje się plebania kościoła poreformackiego oraz dom rekolekcyjny.
W 2012 roku rozpoczęto remont zabytkowego budynku. Niektóre z prac wykonywanych wewnątrz budynku zostały zrealizowane już wcześniej. W ciągu ostatnich kilku lat parafia została wyposażona między innymi w monitoring, nowe prezbiterium, nową sieć elektryczną i nagłaśniającą.
– Wykonana zostanie zewnętrzna elewacja. Będą tradycyjne tynki, bez oklejania styropianem. Kolorystyka bardzo stonowana, uzgodniona z konserwatorem. Wymiana stolarki okiennej. Okna będą drewniane zachowane w kolorystyce ciemnej, z podziałami pola takimi jak były oryginalnie – z całości okien zachowało się jedno okno, które służy jako wzór. Okna zostaną wymienione zarówno w kościele, jak i w części klasztornej. W części brakującej w planach jest także pokrycie dachu blachą miedzianą i wszelkie obróbki blacharskie (…) Wymienione zostaną także drzwi na drzwi ocieplane, z wszelkim zabezpieczeniem utraty ciepła – wyjaśnił ks. prał. Zbigniew Karolak, proboszcz parafii klasztornej.
Od pewnego czasu można zwiedzać podziemia klasztoru i znajdujący się tam cmentarz. Jest to zasługa księdza prałata Zbigniewa Karolaka – proboszcza parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, który podjął decyzję o uporządkowaniu tego miejsca. Na tym cmentarzu spoczywa między innymi ciało fundatora obu świątyń węgrowskich oraz właściciela XVII-wiecznego Węgrowa, Jana Dobrogosta Krasińskiego. Jego serce zaś spoczywa w Bazylice Mniejszej, także w Węgrowie.
Numer: 4 (799) 2013 Autor: Małgorzata Iwańska
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ