SiedlceSiedlce rocznicowe

W tym roku przypada 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W całej Polsce organizowane są obchody tego wydarzenie. Siedlce również pamiętały o powstańcach.

Historia żywa

Siedlce rocznicowe / Historia żywa

Dokładnie 150 lat temu, 22 stycznia 1863 r., na terenie zaboru rosyjskiego wybuchła prawdziwa wojna partyzancka skierowana przeciwko rosyjskiemu terrorowi. Mimo iż powstańcy ponieśli klęskę, a naród pogrążył się w żałobie, to powstanie było dowodem na to, że Polacy wolność cenili bardziej niż życie. O tym wydarzeniu nie można zapomnieć, dlatego także w Siedlcach miały miejsce uroczystości rocznicowe, przypominające młodym, także tę trudną historię naszego kraju.

Obchody podzielono na dwa dni. W niedzielę 20 stycznia o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Siedlcach odprawiono Mszę Świętą w intencji powstańców. Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem Powstańcówznajdującym się przy Zespole Szkół nr 2. Patroni szkół związani są z powstaniem, gdyż Władysław Rawicz i ks. Stanisław Brzóska to niezwykli bohaterowie tamtych wydarzeń. Gdzie więc jak nie w tym miejscu miałyby odbyć się uroczystości centralne? O 18.00 złożono kwiaty i zapalono znicze, aby upamiętnić walczących za Polskę powstańców. Następnie zebrani udali się do hali sportowej ZS-2, gdzie młodzież przedstawiła część artystyczną, montaż słowno-muzyczny opisujący wydarzenia tamtych, tragicznych, ale zarazem chwalebnych dni. Wykład dra Witolda Bobryka pt. „Powstanie styczniowe w latach 1863-64” we wtorek 22 stycznia zakończył uroczystości.

Niezwykle ważne jest, abyśmy pamiętali o przeszłości, gdyż to jest nasza tożsamość, a bez korzeni, nie wiemy jak wzrastać i gdzie się piąć.

Numer: 4 (799) 2013   Autor: Kamila JachimczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *