O nowym komisariacie policji w Stanisławowie mówi się zazwyczaj pozytywnie, bo to inwestycja pozwalająca znacznie podwyższyć komfort pracy policjantów oraz zapewnić odpowiednie warunki do przyjmowania mieszkańców. Gorzej jest w kontekście jego przeniesienia z Dobrego. Mieszkańcy tej gminy wręcz twierdzą, że to była ukartowana i polityczna akcja nieprzychylnych Dobremu decydentów degradująca mieszkańców i ówczesne władze gminy...
Mroczny komisariat
Oddanie do użytku nowego komisariatu stało się niewątpliwym sukcesem wójtów Witczaka i Sulewskiego. Budynek nie wygląda rewelacyjnie, ale dzięki usytuowaniu w centrum miejscowości rzuca się w oczy i budzi respekt. Ma dwie kondygnacje, 550 m2 powierzchni i wpisuje się w program standaryzacji obiektów służbowych policji. Program ten zakłada ujednolicenie wizerunku komend i komisariatów, aby ułatwić ich identyfikację. Dotyczy to zarówno zewnętrznego, w zakresie jednakowej kolorystyki elewacji, pomieszczeń wewnątrz budynku i podłóg oraz umieszczenia wystandaryzowanego logo policji na zewnątrz budynku. Siedziba nowego komisariatu spełnia trzy kryteria: jest otwarta dla mieszkańców, funkcjonalna dla policjantów i jest nowoczesna.
Darujmy sobie przedwyborcze mowy vipów, bo przecież nie one są najważniejsze. Ważne, że w komisariacie będzie panowało dobro, bo poświęcił go kapelan mińskiej KPP ks. Jerzy Danecki, a po przecięciu wstęgi wszyscy mogli zwiedzić nowy budynek. Szczególną uwagę zwrócił tymczasowy areszt i nowe laptopy na nowych biurkach. Takich luksusów nie mają nawet policjanci z powiatowej prewencji...
Jak doszło do powstania komisariatu? Otóż zgodnie z zawartym w 2006 roku porozumieniem, na wniosek Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji, starosta miński przekazał na rzecz Komendy Stołecznej Policji prawo do trwałego zarządu działką o powierzchni 1405 m2 w Stanisławowie. W 2013 roku do planu inwestycyjnego KSP wpisano budowę komisariatu, zatwierdzając plan jego budowy na 2014 rok ze środków budżetu policji. Budżet Stanisławowa przekazał 100 tysięcy złotych na zakup wyposażenia kwaterunkowo-biurowego, a po 30 tysięcy złotych na sprzęt teleinformatyczny przekazały również gminy Dobre i Jakubów.
W ten sposób powstał komisariat policji w Stanisławowie obejmujący swoim zasięgiem działania trzy gminy – Stanisławów, Jakubów i Dobre o powierzchni 318 km, prawie 18 tysiącach ludności oraz przydziale 26 etatów policyjnych. Wygląda na to, że każdy policjant będzie miał na pieczy prawie 700 obywateli i 12 km powierzchni do penetracji.
Podobno za przeniesieniem komisariatu do Stanisławowa zdecydowały warunki pracy policji w Dobrem i analiza zagrożeń przestępczością. Zapewne, ale trudno przecenić brak placówki w środku terenu objętego jej działaniem. Najlepsze byłoby pogranicze trzech gmin czyli w trójkącie Gęsianka-Ludwinów- Porąb, ale takie pomysły jeszcze u nas nie mają racji bytu.
Numer: 44 (943) 2015 Autor: Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ