Powiat mińskiPowiat miński jubileuszowej edukacji

Tradycja łączenia rocznic szkół z powiatowym świętem edukacji już tak okrzepła, że z czasem trzeba będzie obchodzić niekoniecznie tzw. okrągłe jubileusze placówek oświatowych. Na razie składa się nieźle, bo choć powiatowi szkół ubywa, pozostałe się bardzo starają, by świętować. W tym roku wypadło na Ekonoma, który skończył 95 lat, ale nie wygląda na starca przed setką. Bardziej po setce...

Ekonom przed setką

Niewielka sala sportowa bez trudu pomieściła gości, choć zbyt szeroki układ widowni nie sprzyjał dokładnemu przyjrzeniu się wszystkim elementom uroczystości. Było warto chociażby ze względu na prezenty i osiągnięcia szkoły. To nie tylko licea, ale i technikum w ZSE , które po raz kolejny udowodniło, że jest jednym z najlepszych na Mazowszu. O ile LO osiągnęło 100 procent zdawalności matury, to technikum – 99%, a liceum plastyczne – 96%. Technikum ZSE jest także wysoko wśród podobnych szkół Mazowsza. Ma pierwsze miejsce z języka polskiego, trzecie z matematyki i piąte z angielskiego.

O sukcesach przypominała dyrektor Elżbieta Wieczorek, a klub absolwentów i społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych w podziękowaniu za wspieranie działań szkoły przyznali statuetki przyjaciół Ekonoma. Otrzymali je Krystyna Boruc, Jacek Lipiec z BS w Mińsku, kombatant Józef Jedynak, Gospodarstwo Rolne ZALESIE , Piotr Rasztawicki, Grażyna Wiącek ze stowarzyszenia KROK DALEJ i spółka Awenta.

W zamian były podziękowania i prezenty, w tym dwa honorowe. Pierwszy medal otrzymał Ekonom od związku kombatantów, którym Józef Jedynak udekorował sztandar szkoły, a Pro Masovią Mariusz Kozera ozdobił dyrektorkę.

Wśród gości panowała zasada mówienia o zasługach najpierw prywatnej, a po wojnie upaństwowionej handlówki, ale były też oryginalne życzenia wybudowania hali sportowej i... oddzielnej siedziby tylko dla plastyków. Pomysł Mirosława Samociuka wart jest uwagi szczególnie w połączeniu miejskiej szkoły muzycznej z liceum plastycznym we wspólną artystyczną kuźnię kadr od przedszkolaka do średniaka. Takie myślenie jest na razie trudne do akceptacji, ale z czasem powinno być miejsko-powiatowym priorytetem.

Jubileusz 95-lecia Ekonoma połączono z powiatowym świętem nauczycieli, na których utrzymanie powiat miński przeznacza ponad połowę budżetu. Jest kryzys, więc i nagród w tym roku było niewiele. I tak starosta Tarczyński uhonorował tylko dwie dyrektorki tj. Elżbietę Wieczorek i Małgorzatę Beczek. Poza nimi nagrody odebrało 16 nauczycieli szkół prowadzonych przez powiat miński – Mirosław Walas, Jerzy Gańko, Kazimierz Skibowski, Katarzyna Wiącek, Beata Szczepańska, Elżbieta Horoszko, Elżbieta Mejszutowicz, Elżbieta Parol, Hanna Celej, Iwona Kowalczyk, Joanna Pałdyna, Katarzyna Zawadzka, Marcin Grzegrzułka, Mariusz Piórkowski, Monika Perkowska, Rafał Skrzeczyński oraz trzy pedagożki i psycholożki – Agnieszka Wojda, Joanna Gajda i Justyna Kurtyka-Chałas.

Wszystko okrasiła wizualna i artystyczna historia szkoły. Przede wszystkim występ znanych z innych okazji szkolnych artystów, którzy przypomnieli najważniejsze wydarzenia z dziejów handlówki z kontekstem wokalnym, czyli szlagierami przed- i powojennymi. Nie wiadomo tylko, co dyrektor Wieczorek dostała w koszu od swoich koleżanek i kolegów. Uśmiech Tomasza Płochockiego zdradzał, że nie było tam ziela na uspokojenie...

Numer: 43 (942) 2015   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *