DRODZY CZYTELNICY

Jeszcze ponad tydzień do wyborów, a już niektórzy znają ich wynik. Ba, niekoniecznie poprzez badania opinii publicznej, a dzięki zgoła innym analizom. Twierdzą wręcz, że tegoroczna kampania nie rozgrywa się w realu, a w sieci. To właśnie wirtualny świat pozwala stwierdzić, że Platformy Obywatelskiej nie kojarzy się z Ewą Kopacz, a siłą PiS nie jest Beata Szydło tylko tercet Duda–Kaczyński–Macierewicz. A kto się kojarzy u nas, czyli w powiecie mińskim z elektoratem wystarczającym na co najmniej trzech posłów...

Leci w sieci

DRODZY CZYTELNICY / Leci w sieci

Z wpisów na forach, w portalach i mediach społecznościowych, gdzie toczy się codzienna dyskusja na temat wyborów parlamentarnych, można wyciągnąć naprawdę ciekawy przedwyborczy obraz. To może być pierwsza kampania wyborcza, której najważniejszą częścią będą działania w internecie.

Jedno jest pewne - żadna z partii nie może sobie obecnie pozwolić na zignorowanie siły internetu. co udowodniły wybory prezydenckie, przegrane przez Komorowskiego, którego słabość w sieci wykorzystał Andrzej Duda.

Na bazie danych z sieci można stworzyć sondaż, który przedstawiłby rozkład sił w przyszłym parlamencie. O kim wspomina się najwięcej. W minionym tygodniu na temat PiSu pojawiło się ponad 138 tys. opinii, komentarzy, wzmianek i artykułów. Druga w zestawieniu PO zebrała około 93 tys. opinii, PSL– 27 tys. razy, KO RWiN miał 18 tys., Zjednoczona Lewica – 17 tys., Kukiz – 14 tys., a stawkę zamyka Nowoczesna z 11,5 tys. wzmianek.

Gdyby te dane przedstawić procentowo, to 43 proc. wszystkich komentarzy, wpisów, artykułów, będzie związane z PiSem, PO ma 29 proc., PSL – 8,5 proc, KO RWiN - 5,7 proc, Zjednoczona Lewica - 5,4 proc, Kukiz - 4,5 proc, a Nowoczesna - 3,6 proc.

Skąd ta przewaga PiS? W dużej mierze dzięki... prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz ostrym wypowiedziom Antoniego Macierewicza i Jarosława Kaczyńskiego, bo w internecie sprawdza się zasada, że nieważne jak, ważne by pisali i bez przekręcania nazwiska.

W przypadku PO Kopacz praktycznie nie istnieje w świadomości jako ktoś związany z Platformą. Nie jest kojarzona jak Nowacka, Petru, Kukiz czy Korwin-Mikke.

A jak jest u nas z kojarzeniem w sieci? Obejmujący wschodnią część Mazowsza okręg nr 18 ma w Sejmie reprezentację 12 posłów. Cztery lata temu PiS zdobyło 5 mandatów, PO – 3, PSL – 2, SLD – 1 i Palikot – 1. W głosowaniu 25 października dużo zależy od nastrojów krajowych, a te wskazują że PiS weźmie 7-8 miejsc, PO 1-2, a ostatnie 3-4 miejsca PSL, Lewica lub Kukiz.

A nasi lokalni kandydaci? Milewski i Sulewski już od dawna twittują i są na FB, a ostatnio rolę sieci docenił starosta Tarczyński i dorobił się już ponad tysiąca znajomych.

Inni mają czas, by jeszcze w sieci zaistnieć, ale bez przesady, by nie przekształcić się w trollowego śmiecia.

Numer: 42 (941) 2015   Autor: Wasz Redaktor






Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *