Historio, w pamięci trwaj – z takim hasłem zespół szkół w Cegłowie obchodził dzień patrona, czyli 6 rocznicę nadania szkole imienia Bohaterskich Harcerzy Cegłowa. Uroczystym apelem uczcili pamięć poległych 16 września 1939 roku Stanisława Padzika, Zygmunta Ostrowskiego, Stanisława Skwiecińskiego i Aleksandra Wnuka...
Pamięć niech trwa...

Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum oraz nauczyciele ZS w Cegłowie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez młodzież szkolną pod opieką Jadwigi Czerwińskiej, z aranżacją muzyczną R. Ratuskiego i oprawą plastyczną Sylwii Mistewicz-Gut. Poznali historię powstania pierwszej DH w Cegłowie im. T. Kościuszki, obejrzeli fragment wspomnień druha Janusza Konopskiego i Ryszarda Rechnio, dowiedzieli się o działalności Szarych Szeregów i udziale harcerzy w Powstaniu Warszawskim.
Powtarzając za Sławą Przybylską słowa pieśni o chłopcach z tamtych lat, uświadomili sobie, że wielu młodych, 17-letnich jak ich patroni, pochłonęła wojna, stąd motto obchodów o historii trwającej w pamięci.
Występujący przypomnieli też, że ideały harcerskie: honor, odwaga, uczciwość to wartości ponadczasowe, którym chcą być wierni.
Po zakończeniu uroczystości delegacja uczniów i nauczycieli złożyła wieniec i zapaliła znicze pamięci na grobie zamordowanych harcerzy.
Apel to tylko część obchodów dnia patronów. Młodsze dzieci z klas I-III odwiedzili wyjątkowi goście – przedstawiciele miejscowej drużyny harcerskiej. Harcerki w zajmujący sposób opowiedziały dzieciom o idei harcerstwa oraz o tym, co to znaczy być harcerzem. Wspólnie z dziećmi stworzyły opis wzorowego harcerza. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały stroje organizacyjne oraz brały aktywny udział w rozmowie z gośćmi. Uwieńczeniem spotkania był wspólny śpiew oraz pląsy przy piosenkach harcerskich, co wprowadziło wszystkich zebranych w radosny nastrój.
Zamiast tradycyjnych lekcji uczniowie klas IV-VI podczas biegu patrolowego poznawali w terenie historię związaną z miejscami pamięci znajdującymi się na terenie Cegłowa. Wykonywali też zadania dotyczące patronów szkoły, historii harcerstwa oraz kampanii wrześniowej 1939 r. w formie plakatów, prac pisemnych, krzyżówek i układania puzzli.
Gimnazjaliści po biegu patrolowym przygotowanym przez harcerzy udali się na spotkanie z przedstawicielem IPN-u dr Pawłem Kosińskim, gdzie wysłuchali prelekcji o wojnie obronnej Polski w 1939 roku.
– Tak więc dzień patrona miał w tym roku charakter wewnętrzny, ale pozwolił wspomnieć trudne lata historii wojennej i pożytecznie spędzić dzień – sumuje dyrektorka ZS Emilia Kowalczyk-Rumak.
Numer: 41 (940) 2015
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ