Święto nadania szkole imienia i sztandaru to w dębskich Górkach chwila dla wszystkich ważna i podniosła. Placówka nosi imię Szarych Szeregów, stąd najważniejsi w niej są harcerze. Tym razem przygotowali poważny i wzruszający recital patriotycznych pieśni. Śpiewali również dorośli, dając z siebie wszystko, najgłośniej zaś słychać było postawnego proboszcza z Dębego. Czyżby w młodszym pokoleniu zanikał duch narodu...
Szkolne szeregi
Uroczystość rozpoczęła się szczególną mszą, którą celebrował w sali gimnastycznej ks. Biskup Marek Stolarczyk – honorowy gość 12. Rocznicy nadania imienia szkole. Wśród zaproszonych był również proboszcz z Dębego Wielkiego ks. Sławomir Żarski, ks. Krzysztof Krzywulski z Glinianki, wójt Krzysztof Kalinowski, dyrektorzy gminnych szkół, poczty sztandarowe z pobliskich podstawówek oraz przedstawiciele straży pożarnej. Pani dyrektor Renata Osica-Duszczyk przedstawiła historię szkoły, a druh Damian Murach przeczytał apel poległych.
Uczniowie klas V i VI z pomocą p. Katarzyny Wolskiej przygotowali spektakl, w którym przypomnieli, jak rozpoczęła się II wojna światowa i wczuli się w rolę dzieci, które usłyszały pierwszy nalot we wrześniu 1939 r., a potem zamiast iść do szkół wstąpiły do Szarych Szeregów. Przedstawieniu towarzyszyły wojenne pieśni jak „Warszawskie Dzieci” czy okupacyjne wiersze. Niezwykle poruszające były pieśni śpiewane przez szkolną drużynę harcerską, zwłaszcza, że dobre wykonanie „Szarego Munduru” zawsze wywołuje silne emocje.
Zorganizowano także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, niestety niewiele osób pamiętało słowa, a maluchy słyszały je po raz pierwszy. Szkoda, bo np. „Serce w plecaku” byłoby dobrym punktem programu na lekcje muzyki. Szczęśliwie „Rotę” znają prawie wszyscy starsi.
Na koniec pani Elżbieta Kąkol – plastyczka, której prace zdobiły scenę, wręczyła dzieciom nagrody za udział w konkursie plastycznym zatytułowanym „Szare Szeregi”. Poziom prac był wysoki, a dzieci szczęśliwe. Po uroczystości i pysznej grochówce, w drodze do samochodów, goście ustawili się przed szkołą do pamiątkowej fotografii.
Numer: 40 (939) 2015 Autor: Paulina Bratkowska-Auch
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ