Powiat mińskiTranslokaty 2015

Wprawdzie dekrety tegorocznych zmian personalnych zostały wręczone w czerwcu, ale przeniesienie do nowej parafii nie odbywa się z dnia na dzień, a co najmniej miesiąc. Tak więc translokatorzy objęli swoje nowe posady w sierpniu i już są widoczni w swoich parafiach. Szczególnie podczas dożynek...

Księża jak ptaki

Translokaty 2015 / Księża jak ptaki

Biskup Henryk Hoser wręczył dekrety zmian personalnych kilkudziesięciu kapłanom, z których kilku znajduje się w powiecie mińskim i sąsiednich gminach. Naznaczył im szczególny rodzaj pracy duszpasterskiej, czyli troskę o młodzież i rodziny przez tworzenie nowych parafialnych ośrodków formacji rodziny.

W swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na rolę diecezjalnych mediów i współpracę kapłanów właśnie z nimi. Powiedział, że media odgrywają ogromną rolę w niesieniu Ewangelii w audiowizualnym świecie. Życzył kapłanom, aby z radością przyjęli swoją posługę i prosił o nieustanną modlitwę o nowe powołania.

Na mocy decyzji podjętych przez arcybiskupa Henryka Hosera SAC ks. Jerzy Mackiewicz został mianowany proboszczem Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, ks. Wojciech Pancewicz – proboszczem Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej, ks. Bronisław Janiszewski – proboszczem Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku, a ks. Sławomir Żarski – administratorem Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębem Wielkim.

Mamy też nowych wikariuszy. I tak ks. Marek Karwacz został wikarym Parafii św. Antoniego Padewskiego w Mińsku Mazowieckim, ks. Jerzy Skłucki – w Parafii Wniebowzięcia NMP w Kałuszynie, ks. Piotr Winiarek – w Parafii Św. Antoniego Padewskiego w Mińsku Mazowieckim, ks. Piotr Błażejczyk w Gliniance, Ks. Michał Dziedzic w Parafii NMP Matki Kościoła w Sulejówku, a ks. Przemysław Połomski– mianowany wikariuszem Parafii NMP Matki Łaski Bożej w Halinowie.

Nowi księża rezydenci to ks. Henryk Zaraś w Parafii Św. Antoniego Padewskiego w Mińsku Mazowieckim, Krzysztof Budzyński w Parafii NMP Matki Łaski Bożej w Halinowie, a znany z Dobrego ks. Franciszek Rutkowski został rezydentem Domu Księży Emerytów w Otwocku. Szczególną uwagę zwraca ks. Jerzy Mackiewicz, który jest kapłanem od 1984 roku, a proboszczem od 1998 roku po kolei w Szewnicy, Dębem Wielkim, a ostatnio w Dąbrówce, gdzie był chrzczony C. K. Norwid. Był wicedziekanem dekanatu radzymińskiego i ma przywilej noszenia rokiety oraz mantoletu.

Ks. Bronisław Janiszewski został wyświęcony w 1987 roku, a Pustelnik jest jego trzecią parafią po Rudzienku i Poświętnem. W latach 1990-93 był wikariuszem mińskiej parafii NN MP. Dla ks. Wojciecha Pancewicza Huta Mińska jest drugim po Pniewniku probostwem, bo od 2009 roku pełnił rolę rezydenta w Tunezji. Do Huty przyszedł z Kołbieli, gdzie przez ostatni rok był wikarym.

W kontekście translokat warto wspomnieć o badaniu pobożności. Ostatni sondaż z jesieni 2014 roku nie został jeszcze opracowany. Jak nas poinformował ISKK ubiegłoroczne badania pobożności będą dostępne dopiero w styczniu 2016 roku. Na razie wiemy tylko, że wyniki dominicantes są niższe, a comunicantes odrobinę lepsze. Świadczy to o lepszej jakości wiary chodzących do kościoła...

Numer: 34 (933) 2015   Autor: Janko FridayskiKomentarze

Dodano dnia: 2016-05-13 godz. 15:52 :: przez: adam

Czy którykolwiek z odpowiedzialnych w diecezji praskiej sprawdził tytuł posługiwania się logiem i nazwa caritas przez pana Waldemara perskiego zamieszkałe w radomiu czy tylko skupił się na wizji dodatkowych dochodów a właściwie ochlapow bo biznes trwa i oszustwo na ogromną skale rowniez byłem z nim na kilku wyjazdach i nigdy nie udało mu się rozliczyć z pobieranych poza oficjalna wplata z np. 200 € od osoby za rzekome wejściowki

 

 

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *