Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki patrolowy

O ile strzałem w dziesiątkę było uruchomienie w lutym tego roku bezpłatnego numeru telefonu do mińskiej straży miejskiej, o tyle na wakacje komendant Wiaterek wypuścił na ulice patrole rowerowe, by penetrować dalsze osiedla, a nawet obrzeża miasta. Zmieniły się przepisy uprawniające do parkowania na kopertach, a wakacje sprzyjają rozpijaniu się młodzieży. W związku z tym strażnicy przypuścili atak na sklepy z alkoholami i miejsca niedozwolonego spożycia trunków

Pogoda na kontrole

Telefon donosów działa i w czerwcu przyjął aż 136 zgłoszeń od mieszkańców miasta w sprawach wymagających podjęcia interwencji. Najwięcej – 47 dotyczyła porządku w ruchu drogowym, 20 - zakłócenia porządku i spokoju publicznego, 16 - utrzymania zwierząt, 10 - uszkodzeń infrastruktury miejskiej, 8 - czystości i estetyki miasta, 7 - prowadzenia handlu w miejscach zabronionych, a 5 - osób bezdomnych.
Do tego strażnicy z własnej inicjatywy podjęli 152 interwencje w tym aż 111 zakłócania porządku w ruchu drogowym. Sprawdzili także 30 placów zabaw dla dzieci, ujawniając sporo nieprawidłowości. Ujawnili również dwa nielegalne wysypiska śmieci, trzy pojazdy zaparkowane na terenach publicznych, których stan techniczny wskazywał, że nie są one używane oraz dwa przypadki uszkodzenia infrastruktury miejskiej doprowadzając do ich naprawienia.
W strefach ograniczonego postoju strażnicy pojawiali się tylko 11 razy, ale za to 355 razy reagowali na łamanie przepisów związanych z parkowaniem, wystawili 224 wezwania i nałożyli 40 mandatów karnych.
Co ciekawe, mieli tylko 6 interwencji i tyleż mandatów w związku z przypadkami spożywania alkoholu w miejscach zabronionych. To zapewne tylko ujawnione przypadki, bo picie w miejscach publicznych to wciąż niekarna domena mińskich trunkfanów. W lipcu miało się to zmienić, więc będziemy weryfikować stan faktyczny z działaniami SM.

Od 1 lipca 2015 roku dotychczasowe karty dopuszczające postój na kopertach straciły ważność. Nowe można otrzymać tylko na podstawie orzeczenia wydawanego przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, a ich ważność określono nie dłużej niż na 5 lat dla osób oraz nie dłużej niż na 3 lata dla placówek wspomagających osoby niepełnosprawne.
Strażnicy miejscy będą więc weryfikować zasadność parkowania na kopertach, a osoby posługujące się w nieuprawniony sposób kartą parkingową mogą zostać ukarane mandatem w wysokości 300 zł, natomiast parkujące na kopercie bez jakiegokolwiek identyfikatora zapłacą 500 zł.
I na koniec informacja o utworzeniu nowego odcinka godzinnego parkowania. To północna strona ul. Konstytucji 3 maja od ronda Hallera do galerii Olimp. Tutaj strażnicy mają tak blisko, że trzeba naprawdę uważać i na wszelki wypadek zaopatrzyć się w zegar postojowy.

Numer: 30 (929) 2015   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *