LatowiczWielgolas rosyjski

Myśl Izaaka Newtona, że ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów, stała się mottem przewodnim projektu polsko-rosyjskiego w Wielgolesie i Petersburgu. I nie jest on wcale polityczny, a muzyczny, czyli przypomina legendy polskiego i rosyjskiego rocka, badając aktualność ich przekazu. Trud napisania projektu wzięły na siebie dyrektor szkół w Wielgolesie i koordynatorka przedsięwzięcia, Roma Piłatkowska oraz polonistki Marzanna Brauła i Ewa Stosio...

Wbrew polityce

Wielgolas rosyjski / Wbrew polityce

Czy rock to bunt? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta tylko z pozoru, bo najpierw były formalizmy, czyli weryfikacja komisji konkursowej i przygotowanie gościny Rosjanom ze szkoły 216 im. Adama Mickiewicza w Sankt-Petersburgu. Przyjechali 22 czerwca, a dzień później nastąpiła uroczysta inauguracja projektu. Wśród zaproszonych gości były miejscowe władze samorządowe z wójtem Bogdanem Świątek-Górskim, był specjalista z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – Robert Śmigielski, koordynatorka projektu ze strony rosyjskiej - Irina Biestużewa, ale nie przybył ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce – Siergiej Andriejew.
Po krótkich mowach artystyczną część uroczystości poprowadziła Magdalena Gruba. Były rockowe piosenki w wykonaniu uczennic wielgoleskiego gimnazjum, ponad dwustuletnia historia szkoły z prezentacją sukcesów, koncert Steel Fire i Maski Wysockiego wyrecytowane po... rosyjsku przez Karola Śluzka.
Gdy uczestnicy projektu otrzymali upominki, okazało się, że niektórzy uczniowie rosyjscy mają polskie korzenie i nieźle władają językiem polskim. Nie tylko mówią, bo w polskich strojach ludowych tańczyli i po polsku śpiewali. Wspierała ich kapela Ptasińskich, której muzyka porwała niektórych do tańca.
Po południu zaczęły się trwające trzy dni warsztaty na temat polskiego rocka. Uczniowie polscy i rosyjscy pracowali w czterech grupach i zbierali materiały do prezentacji na wybrane tematy dotyczące historii polskiego rocka, jego legend, odmian i przykładów twórców, a także dyskutowali nad treścią utworów i aktualnością ich przekazu. Uczestnicy wchodzili w role znanych rockmanów, słuchali legend polskiego rocka, śpiewali po polsku i po rosyjsku. A po zajęciach zwiedzali bliższą okolicę lub wyjeżdżali na wycieczki do Mrozów, Siedlec, Warszawy i Płocka, gdzie bawili sie na jubileuszowym koncercie Perfectu.
Nadszedł ostatni dzień pobytu, a w nim przygotowanie materiałów do publikacji i czas pożegnań – ognisko w Kazimierzówce, nieopodal Sanktuarium Wielgoleskiego. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjscy goście z żalem opuszczali gościnną ziemię wielgoleską i wyruszyli w podróż powrotną do przepięknego Sankt-Petersburga.
A w Wielgolesie mają wakacje pełne refleksji. Już wiedzą, że spotkanie było na pewno początkiem wielu nowych przyjaźni, bo młodzież bardzo szybko się zintegrowała. Obalone zostały pewne stereotypy na temat Rosjan, ludzi bardzo serdecznych, otwartych, romantycznych, chętnie i szybko nawiązujących kontakty. Goście byli zauroczeni polską gościnnością, pięknem mazowieckich ziem, śpiewem ptaków i ciszą, której tak im brakuje w ponad pięciomilionowym Sankt-Petersburgu.
Z niecierpliwością czekają na drugi etap projektu. Tym razem we wrześniu polscy uczniowie wraz z opiekunami będą gośćmi szkoły rosyjskiej, położonej w samym sercu Wenecji Północy. Mają nadzieję, że rewizyta będzie – jak podkreśla koordynatorka projektu Roma Piłatkowska – kontynuacją budowania mostów, a tym cenniejszą, że ich architektami będzie młodzież.
– Na przekór wielkiej polityce burzmy mury, budujmy mosty, nie pozwólmy, by wkroczyła ona także w sferę kultury, by dzieliła nas, Słowian, by wpływała na wzajemne postrzeganie się narodów polskiego i rosyjskiego – już bardziej politycznie sumuje wydarzenie Małgorzata Prokop.
A co z tym rockiem? Uczniowie analizowali na razie polską muzykę, więc wnioski siłą rzeczy będą po etapie rosyjskim. Czy równie spójne i silne jak przyjaźnie...
PS. Nasz tygodnik jest patronem medialnym projektu.

Numer: 28 (927) 2015   Autor: Janko FridayskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *