SiennicaSiennica policyjna

VI sesja Rady Gminy Siennica była okazją do zaprezentowania stanu bezpieczeństwa w 2014 roku na terenie tej jednostki samorządowej. W zastępstwie komendanta powiatowego sprawozdanie przedstawił podkom. Wojciech Korzeń, naczelnik wydziału prewencji. Z jego wystąpienia wynikało, że Siennica jest gminą bezpieczną, a stan ten tylko się poprawia

Skazy spokoju

Siennica jest gminą bezpieczną – podkreślił na samym początku podkomisarz Korzeń. Nie były to tylko puste słowa, bo liczby mówiły same za siebie – czynów karalnych w 2014 roku było wyraźnie mniej niż w latach ubiegłych, a wskaźnik przestępstw na jednego mieszkańca wynosi 11. Utrzymano też wysoką wykrywalność na poziomie 78%.
W policji stosuje się podział przestępstw kryminalnych na siedem kategorii. Należą do nich występki najbardziej uciążliwe dla mieszkańców, czyli kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież samochodu, przestępczość rozbójnicza, uszkodzenie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie.
W 2014 roku popełniono w gminie Siennica 83 przestępstwa. Był to spadek o 7 w stosunku do roku 2013. Udało się wykryć 65 z nich. Ustalono 53 podejrzanych i 2 nieletnich sprawców czynów któkaralnych. W minionym roku popełniono 18 przestępstw przyporządkowanych do podanych wyżej kategorii. Było ich o 10 mniej niż rok wcześniej, a wykrywalność wyniosła 20,82%. Kradzieży i uszkodzeń rzeczy było mniej o 3, natomiast o 2 zmniejszyła się liczba kradzieży z włamaniem oraz uszczerbków na zdrowiu. O jeden spadła też liczba bójek i pobić. Zdarzyła się natomiast jedna kradzież samochodu, czego w roku 2013 nie było. Warto też dodać, że od trzech lat z rzędu nie odnotowano na terenie gminy Siennica żadnego przestępstwa rozbójniczego.
Oprócz zagrożenia przestępczością Wojciech Korzeń omówił również zjawisko przemocy w rodzinie. Jak powiedział – problem przemocy jest poważny, dlatego poświęcamy temu tematowi więcej czasu.
Ważną kwestią jest też bezpieczeństwo w ruchu drogowym, gdzie statystyki nie wyglądają już tak dobrze. W 2014 roku było 45 zdarzeń drogowych, czyli tylko o 2 mniej niż poprzednio. W 37 siedmiu wypadkach było 9 rannych, nie było natomiast ofiar śmiertelnych. Zdecydowanie wzrosła liczba pijanych za kółkiem – ujawniono ich o ponad 50% więcej. Jest to wynikiem częstszych kontroli, ale pokazuje zarazem, że skala tego typu zachowań jest bardzo duża i pozostaje tylko domyślać się, jak wielu kierowców na gazie nie zostaje zatrzymanych.
Po zakończonym wystąpieniu radni zadawali pytania i składali postulaty. Apelowali przede wszystkim o zaangażowanie się w poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Zglechowie i Starogrodzie.
Jest więc lepiej, ale niepokoić musi sytuacja w ruchu drogowym. Tutaj do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo.

Numer: 27 (926) 2015   Autor: (łk)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *