Mińsk pocztówkowy

Pod koniec poprzedniego roku została rozstrzygnięta kolejna edycja zmagań w konkursie plastycznym pod hasłem Kartka Świąteczna dla Miasta Mińsk Mazowiecki, ogłaszanym co roku przez burmistrza Marcina Jakubowskiego. Głównym celem konkursu jest kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia i  Nowego Roku oraz rozwijanie aktywnej twórczości plastycznej dzieci

Tylko wysyłać...

Mińsk pocztówkowy / Tylko wysyłać...

W dzisiejszych czasach, kiedy świat tak szybko pędzi do przodu, a zakochani w Internecie ludzie wysyłają najczęściej e- wiadomość, własnoręczne tworzenie kartek oraz kultywowanie tradycji ich pisania wydaje się udanym pomysłem. Serdeczność, miłość i pamięć oraz oryginalne pomysły przeniesione plastycznie i literacko na papier z pewnością sprawią podwójną radość. Tradycyjne kartki świąteczne są adekwatnym sposobem na przekazanie życzeń ale też najlepiej oddają nastrój świąt oraz emocje i uczucia do osób bliskich naszemu sercu. W przypadku mińskiej kartki radość jej tworzeniastała się udziałem pięćdziesięciu  pięciu uczestników konkursu. Niemałą radość ich otwierania oraz podziwiania miała także komisja konkursowa, która odkrywała też specyficzny i lokalny charakter pracy plastycznej.
Największe uznanie w oczach jury zyskała karta świąteczna wykonana przez uczennicę Dąbrówki – Martę Obłozę z klasy Ve. Wplecione w kolory pasteli motyw herbu mińskiego oraz symbole świąt, takie jak ciepło domowego ogniska, radości z prezentów od Mikołaja, wyczekiwany śnieg czy gwiazda betlejemska zasłużenie zdobyły nagrodę główną. W sali kameralnej pałacu Dernałowiczów podobnie mistycznie prezentowałysię inne nagrodzone i wyróżnione prace. Okazało się, że znana w Polsce od ponad stu lat tradycja tworzenia świątecznych kart nie została całkiem zapomniana, a magia Bożego Narodzenia może być uchwycona w różnorodny i oryginalny sposób. W kategorii klas młodszych miejsca zajęły kolejno Adela Płochocka z Dwójki, Zuzanna Wtulich z Zespołu Szkół Salezjańskich oraz Karolina Bodziony ze Świetlicy Środowiskowej CAR ITAS. Wyróżnienia otrzymali: Jakub Sterczewski, Amelia Walecka (SP2), Adrian Piotrowski (SP5), Alicja Rojek (SP6) oraz Oliwia Zielińska z Jedynki. Wśród klas starszych dwa pierwsze miejsca wywalczyły Julia Szklanko i Julia Matejuk z Zespołu Szkół Miejskich Nr 1, tuż za nimi w barwach Salezjan stanęła Katarzyna Baranowska. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Karol Górski (ZSM 1), Justyna Reda (SP6), Martyna Patoka (SP2), Przemysław Komorowski i Anna Nowicka (ZSM 1).
Laureaci odebrali z rąk burmistrza Marcina Jakubowskiego nagrody, a wszystkim uczestnikom zmagań plastycznych wręczono drobne upominki. Uczniowie miejskich szkół także tym razem wpisali się po mistrzowsku i zwycięsko w znaną już w czasach starożytności tradycję tworzenia oraz pisania kartek świątecznych.

Numer: 1 (796) 2013   Autor: Teresa RomaszukKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *