U sąsiadów

W Siedlcach, już po raz piąty, odbyło się Spotkanie Opłatkowe „Podziel się dobrem”. W przedświąteczną niedzielę, tradycyjnie dzielono się opłatkiem i składano życzenia  świąteczne. Była także szopka, potrawy wigilijne oraz wspólne kolędowanie.

Podzieleni dobrem

U sąsiadów / Podzieleni dobrem

Mroźna aura spowodowała, że na Plac Sikorskiego przybyło mniej osób niż w latach
poprzednich. Dla tych kilkuset, którym mróz nie był straszny, czekały wigilijne potrawy przygotowane przez Zakład Aktywizacji Zawodowej Caritas Diecezji Siedleckiej. Kusiły pierogi z kapustą, wigilijny bigos i barszczyk, a ze sceny dobiegały najstarsze i najbardziej popularne polskie kolędy, wyśpiewane przez członków Chóru Klubu Seniora „Rafa”. Nieco bardziej współczesny repertuar zaprezentował młodzieżowy zespół „Barka”, działający przy parafii pw.
Św. Teresy, kierowany przez Tadeusza Paszkiewicza. Wystąpiła także Marlena Uziębło. Imprezę jak zwykle prowadził Mariusz Orzełowski, dyrektor CKiS.
W imieniu władz samorządowych życzenia bożonarodzeniowe
Mieszkańcom Siedlec przekazał prezydent Wojciech Kudelski, mówiąc, że święta Bożego
Narodzenia, to święta otwarcia się człowieka na człowieka. - Ludzie zgodnie z tradycją naszego regionu wychodzili do siebie z życzeniami, dzieląc się radosną
nowiną, że narodził się Chrystus, który przyniósł zbawienie, przypominał włodarz miasta. Obecne czasy odchodzą od takiego rozumienia świąt, a zakupy i oglądanie telewizji, to częsty obrazek, przypominał. Inicjatywa sąsiedzkiego spotykania się na placu i wybaczania sobie jest zatem godna naśladowania. Prezydent zaapelował także o to, aby w tym czasie nie zapominać o samotnych osobach, które są wśród nas.
Życzenia siedlczanom złożyli przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś, posłowie Krzysztof Borkowski i Jacek Kozaczyński, senator Waldemar Kraska oraz starosta łosicki Czesła Giziński. Ks. biskup ordynariusz Zbigniew Kiernikowski podkreślił znaczenie Świąt Bożego Narodzenia dla chrześcijan i pobłogosławił opłatki, którymi podzielili się siedlczanie.
Prezydent podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjątkowego spotkania opłatkowego. Szczególne słowa uznania skierował do pomysłodawcy Fundacji „Pro Bono”. Za przygotowanie potraw oraz organizację techniczną i artystyczną podziękowano Zakładowi Aktywności Zawodowej Caritas Diecezji Siedleckiej, Agencji Rozwoju Miasta Siedlce, Karolowi Przesmyckiemu z
firmy „Zeltech oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury. Stajenkę przygotowali pracownicy Centrum Integracji Społecznej. W stroje historyczne przebrali się członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Narodowych Sił Zbrojnych XII Okręg Podlaski, którzy pełnili swoją służbę przy żłóbku. Namioty ustawili pracownicy
i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 pod kierunkiem Kazimierza Mateńki. Podziękowania otrzymali także wolontariusze z I LO im. B. Prusa i IV LO im. Hetmana St. Żółkiewskiego.
Harcerze z Hufca ZHP Podlasie pełnili na spotkaniu niezwykle ważną funkcję, przekazując siedlczanom Betlejemskie Światełko Pokoju. Opiekę medyczną oraz pomoc techniczną zapewnili członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Podczas siedleckiego spotkania tradycji zatem stało się zadość, bo tak jak drzewiej bywało wszyscy zintegrowali się i podzielili się dobrem.

Numer: 1 (796) 2013   Autor: (opr.ret)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *