Powiat mińskiPowiat miński strażaków

Od wielu lat w powiecie mińskim strażacy ochotnicy i strażacy zawodowi wspólnie organizują obchody święta swego patrona św. Floriana. Co roku w innej jubileuszowej OSP. Tak jest w tym roku, ale potrójnie, bo 50 lat temu powstała zawodowa straż pożarna, 95 lat temu powstała OSP w Stojadłach, a w 1925 roku został zorganizowany Związek Okręgowy Straży Pożarnych, obejmujący wszystkie straże w powiecie. Mają zatem strażacy z powiatu mińskiego co świętować... – zagajał prezes i starosta Antoni Tarczyński podczas potrójnego jubileuszu straży na mińskim Starym Rynku

Druhy potrójne

Jeśli potrójnie, to już na początku komendant Ufnal przeczytał krótkie historie jubilatów. Okazało się, że mińskie pożarnictwo zawdzięczamy Sienkiewiczowi, który w lipcu 1875 r. po gigantycznym pożarze w Siedlcach, kiedy to spaliło się trzy czwarte miasta, zachęcał mieszkańców Nowomińska do zakładania straży pożarnych. Trzeba było czekać jeszcze 6 lat, by OSP założył nam... Rosjanin, który po tym heroicznym akcie został przeniesiony na Sybir. Mijały lata, a na terenie powiatu mińskiego powstały kolejne straże. W 1914 r. funkcjonowało siedem jednostek – od 1886 w Cegłowie, od 1900 – przy fabryce Rudzkiego, od 1902 w Kałuszynie, od 1908 w Latowiczu, od 1911 w Siennicy i od 1913 w Kiczkach.

Wtedy jedna straż pożarna przypadała na każde 17 tysięcy mieszkańców, a dzisiaj jednostka OSP służy tylko 1600 mieszkańcom. Ten dziesięciokrotny postęp mierzony jest nie tylko liczebnością OS P, ale przede wszystkim ich sprzętem ratunkowo-gaśniczym. To tylko ochotnicy, bo przecież miarą profesjonalizmu jest straż zawodowa, licząca obecnie 70 gotowych do akcji strażaków.
O ochotniczym jubilacie, czyli OS P w Stojadłach warto wiedzieć, że należy do KS RG i ma w swych szeregach 66 druhen i druhów oraz 14 adeptów w młodzieżowej drużynie pożarniczej.
W trakcie uroczystości wręczono druhom z powiatu mińskiego, strażakom z KPP i sympatykom pożarnictwa mnóstwo odznaczeń resortowych, dyplomów i awansów na wyższe stopnie służbowe oraz statuetki Floriana.
W dowód wdzięczności za 95-letnią działalność dla dobra społeczeństwa i kraju OSP w Stojadłach odznaczona została Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza, Złotym Znakiem Związku - druh Jerzy Jackiewicz, Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza - Waldemar Padzik.
Srebrny medal za długoletnią służbę otrzymał Adam Kunka, brązową odznaką zasłużonego dla ochrony przeciwpożarowej - Bartłomiej Kowalczuk, Piotr Sitek, Andrzej Nowak i Wojciech Padzik.
Złoto pożarnicze otrzymali: Jerzy Danecki, Tomasz Górny, Jarosław Jackiewicz, Robert Kokoszka, Krzysztof Komorowski, Marcin Kresa, Piotr Lisiecki, Sławomir Piotrowski, Ryszard Woźniak, ks. Zenon Wójcik i Artur Zalewski.
Na srebro zasłużyli Stanisław Foryś, Grzegorz Leszczyński, Zbigniew Pucelak, Tomasz Wardzyński i Marek Widzyk, a na brąz 22 druhów - Kazimierz Chłopik, Waldemar Chomka, Stanisław Czajka, Andrzej Gałązka, Maciej Gniado, Paweł Grabowski, Robert Kaniewski, Michał Kądziołka, Leszek Książek, Damian Kozłowski, Tomasz Kozłowski, Włodzimierz Legat, Łukasz Lipiński, Mateusz Milewski, Łukasz Olszewski, Mariola Olszewska, Piotr Olszewski, Antoni Jan Piechoski, Mirosław Słodownik, Piotr Wilk, Magdalena Wnorowska i Beata Słodownik.
Na wyższe stopnie służbowe awansowało 20 strażaków zawodowych, a wśród nich Paweł Zieniewicz, Andrzej Nowak, Andrzej Kłos i Grzegorz Leszczyński.
Stopień ogniomistrza przyznano Piotrowi Barankiewiczowi, Jakubowi Lewandowskiemu, Adamowi Makowskiemu, Arturowi Strąkowi i Arkadiuszowi Domańskiemu, młodszego ogniomistrza - Danielowi Gałązce, Radosławowi Królakowi, Michałowi Matoskowi, Mariuszowi Przysowie, Andrzejowi Sekule i Pawłowi Witkowi, a starszego sekcyjnego - Piotrowi Jałosze, Adamowi Nowakowi i Leszkowi Płacheckiemu.
Dyplom prezesa Pawlaka otrzymał Sławomir Barankiewicz, Józef Barański, Józef Bobek, Leszek Dąbrowski, Łukasz Lipiński, Waldemar Padzik, Ireneusz Piasecki, Piotr Stosio, Ireneusz Antczak i Marcin Królak.
Prezes powiatowych i wojewódzkich ochotników złożył wszystkim gratulacje, a zwolennicy papieru oglądali strażacki album poświęcony jubilatom.

Numer: 21 (920) 2015   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *