Powiat mińskiPowiat BRD 2015

W czwartek 7 maja 2015 r. na placu przed budynkiem Mechanika zgromadzili się finaliści turnieju bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na razie tylko powiatowi, ale wielu z nich to wystarczy, bo nagrody – jak oceniła jedna z opiekunek – skutecznie przyciągają. Zaroiło się więc od kolorowej młodzieży i seledynowych peleryn policjantów, którzy pomagali organizatorom przeprowadzić konkurencje sprawnościowe ponad 50 finalistów

Srodzy na drodze

Było ich ponad pół setki, bo do finału zakwalifikowano 4-osobowe drużyny z 7 szkół podstawowych oraz 3-osobowe z 9 gimnazjów, które uzyskały największą ilość punktów z etapu teoretycznego przeprowadzonego 30 kwietnia. Nie wiadomo z jakich przyczyn drużyna ze Szkoły Podstawowej w Brzózem nie zgłosiła się na plac manewrowy Mechanika.
Właśnie na nim trwał ponad trzy godziny etap praktyczny turnieju. Polegał on na umiejętności zastosowania przepisów ruchu drogowego podczas jazdy po miasteczku ruchu drogowego oraz sprawdzeniu umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas pokonywania toru przeszkód. Dodatkowo strażak sprawdzał umiejętności udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Zmagania zawodników były oceniane przez komisję sędziowską, która ogłosiła wyniki, ale bez podawania liczby punktów i podsumowania umiejętności zarówno zwycięzców jak i pokonanych.
I tak okazało się, że w kategorii szkół podstawowych wygrała drużyna SP w Kałuszynie czyli Maria Gontarska, Kamila Szostak, Sebastian Abramowski i Mateusz Mroczek. Srebro BRD zdobyła SP w Grzebowilku w składzie: Kinga Matak, Zuzanna Trąbińska, Patryk Łazowski i Bartłomiej Wiącek, a na podium weszła jeszcze ekipa z SP w Wielgolesie - Aleksandra Jaroń, Zuzanna Wieczorek, Damian Myka i Daniel Zawadka.
Wśród gimnazjów dominacja szkół spoza Mińska nie była już tak widoczna, bo Macierzanka rozdzieliła Mrozy i Hutę Mińską. Gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych w Mrozach reprezentowali trzej uczniowie - Krystian Lipiński, Patryk Tkaczyk i Piotr Wasilewski, GiLO - Jakub Tarczyński, Dominik Dźwigała i Mateusz Trzeciak, a brązowi hucianie to Mariusz Pytlarczyk, Mateusz Duszczyk i Michał Pawlak.
Drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach wiekowych, tj. SP w Kałuszynie oraz GM w Mrozach, przechodzą automatycznie do etapu rejonowego BRD, który odbędzie się 19 maja 2015 roku Warszawie – Ursusie. Natomiast drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez mińskie starostwo. Było ich sporo, więc staroście Antoniemu Tarczyńskiemu pomagał komendant KPP Bartłomiej Dydek z dyrektorem Tomaszem Płochockim.
I jeszcze kilka uwag. Opiekunowie drużyn narzekali na brak bazy treningowej w ich szkołach, ale nie na brak aktywności uczniów, którym ten turniej się podoba. Nie wszyscy jeżdżą do szkoły rowerami, ale to specjalny trening czyni z nich mistrzów. Jego efekty były widoczne na placu zamienionym w miasto upstrzone znakami drogowymi i w tor przeszkód, z którego najtrudniejsza była wąska ósemka ułożona z ruchomych klocków.
Ciekawe, jak laureaci poradzą sobie z deskorolkami, bo tak naprawdę nie wiadomo, jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują ich użytkowników. Za rok będą hulajnogi...

Numer: 20 (919) 2015   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *