Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki strażników

Od uruchomienia bezpłatnego numeru telefonu 986 do mińskiej straży w wyraźny sposób wzrasta liczba kierowanych przez mieszkańców miasta spraw w celu podjęcia interwencji – cieszy się komendant Wiaterek. Zwiększyła się także częstotliwość patroli, a wśród nich strażnicy wykonali 50 służb patrolowych w systemie dwuzmianowym, czyli w godzinach od 7 rano do prawie północy. Wszystko z naturalnym uśmiechem, by zdobywać większe zaufanie i szacunek mińszczan

Porządki z uśmiechem

Mińsk Mazowiecki strażników / Porządki z uśmiechem

Rzeczywiście, w marcu mińszczanie prosili o pomoc i żądali interwencji aż 120 razy. Głównie donosili na wykroczenia drogowe – 52 razy, ale również zgłaszali inne sprawy: 18 telefonów dotyczyło czystości i estetyki miasta, 14 braku nadzoru nad zwierzętami domowymi, 7 spożywania alkoholu w miejscach publicznych, tyle samo infrastruktury miasta oraz zainteresowali się czterema przypadkami bezdomności i żebractwa.
Więcej razy, bo aż 197 strażnicy interweniowali z własnej inicjatywy. Reagowali 96 razy na wykroczenia w ruchu drogowym, 63 interwencje dotyczyły utrzymania czystości w mieście i 10 przypadków spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Ujawnili ponadto 10 uszkodzeń i dewastacji infrastruktury miejskiej, 5 osób handlujących w miejscach do tego nie przeznaczonych bądź bez zezwolenia na prowadzenie takiej działalności, 5 przejawów braku nadzoru nad zwierzętami i dwie dewastacje terenów zielonych.
Nadal sporo pracy ma fotoradar na Krakowskim Przedmieściu, który namierzył 73 sprawców zbyt szybkiej jazdy, z których 39 osób ukarano mandatami karnymi, a wobec 34 sporządzono wnioski o ukaranie do sądu. Zbyt szybka jazda jak widać nie popłaca i nie ma co liczyć w tym temacie na pobłażliwość mińskich stróżów prawa.
Zdaniem komendanta Wiaterka wzrasta ranga strażników rejonowych, którzy obecnie znaczną część czasu poświęcają na poprawę czystości i estetyki miasta, doprowadzając do uporządkowania wielu posesji. To oni zgłaszają urzędnikom swoje spostrzeżenia na temat brudnych i zniszczonych znaków drogowych, braku nazw ulic oraz uszkodzonych barierek oddzielających chodnik od ulicy. Zanotowali więc łącznie 120 kontroli, ujawnili 8 nielegalnych wysypisk śmieci i 136 źle zaparkowanych samochodów.
Funkcjonariusze pojawiali się również w rejonach szkół, dbając o poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. W trakcie 8 przeprowadzonych kontroli targowiska miejskiego podjęli 6 interwencji wobec handlujących bez posiadania wymaganych zezwoleń.
Mieli także 4 wspólne akcje z policją podczas zabezpieczenia miejsc inscenizacji związanej z projektem Żołnierze Wyklęci, uroczystości 7 Pułku Ułanów Lubelskich przy Pomniku Niepodległości na Placu Stary Rynek, ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Drogi Krzyżowej na ulicach miasta.
Ogólnie w ciągu 30 dni strażnicy podjęli łącznie 449 interwencji, udzielili 266 pouczeń sprawcom czynów zabronionych, nałożyli 148 mandatów karnych na łączną kwotę 18 900 zł. Sporządzili też 35 notatek skutkujących sporządzeniem wniosków o ukaranie do sądu. Natomiast w związku z prowadzonymi czynnościami dochodzeniowo-śledczymi przekazali policji 9 nagrań z monitoringu.
Ciekawe, czy kamery i telefon już tak samo odstraszają, jak żywy strażnik z... uśmiechem.

Numer: 18 (917) 2015   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *