Powiat mińskiPowiat miński gospodarczy

Przed świętami do Mińska Mazowieckiego przyjechali Włosi. Ale nie ci z zaprzyjaźnionego łacińskiego miasta Cori, a z regionu Basilicata leżącego 150 km na wschód od Neapolu i 130 km na zachód od Bari, rodzinnego miasta naszej królowej Bony. I nie na zaproszenie władz Mińska Mazowieckiego , a powiatu z jego pośredniakiem w głównej roli. Wszystko w celu namówienia południowców do inwestowania na naszym terenie

Włoskie nadzieje

To pierwsza z cyklu konferencji dotyczących pozyskiwania inwestorów zagranicznych. Trochę dziwna i niespodziewana, ale – jak twierdzi jej promotor Daniel Milewski – potrzebna. Do współpracy wciągnięto więc Wyższą Szkołę Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie i naszą WSNS, by razem promować idee partnerstwa lokalnego, wspieranie inicjatyw tworzących nowe miejsca pracy oraz rozwój przedsiębiorczości na terenie powiatu mińskiego.

W konferencji zorganizowanej w restauracji Planeta wzięło udział około 50 zaproszonych mińskich biznesmenów działających m.in. w rolnictwie, turystyce, gastronomii, budownictwie, finansach i edukacji. Byli radni powiatu, samorządowcy z gmin, przedstawicie instytucji z pogranicza rynku pracy, nauki i mediów oraz 15 włoskich przedsiębiorców z regionu Basilicata. Delegacji włoskiej przewodziła Enrica Marchese – dyrektor biura stosunków międzynarodowych, badań naukowych i innowacji technicznych.

Nie było długich powitań, bo ich tłumaczenie i tak wydłużałoby spotkanie. Szybko więc przeszli do panelu, w którym dyrektor Grażyna Borowiec pochwaliła się niższym niż w kraju bezrobociem i omówiła usługi rynku pracy oferowane pracodawcom przez PUP. Po niej Bożena Barbachowska z Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie przedstawiła uwarunkowania działalności gospodarczej w Polsce, natomiast Anna Awdiejewa z ośrodka Europe Network w Warszawie prezentowała informację o formach wsparcia przedsiębiorców działających na rynku międzynarodowym.

Był także konkretny kontekst polsko-włoski, czyli wykład Ivana Iurla z uniwersytetu w Lecce, który omówił sukcesy i problemy naszej współpracy gospodarczej. Ten temat przejęli przedsiębiorcy, prezentując możliwości swoich firm oraz zapraszając się wzajemnie do współpracy.

Jedynym oficjalnym dokumentem był list intencyjny o współpracy pomiędzy powiatem mińskim oraz regionem Basilicata, w którym strony zadeklarowały wolę współdziałania w zakresie inicjowania przedsięwzięć oraz zachęcania obywateli do podejmowania wspólnych działań, służących lokalnym społecznościom. Także do wymiany w dziedzinie nauki, edukacji, kultury, sportu i turystyki. Oczywiście za pośrednictwem lokalnych samorządów.

Ale czy takie zachęcanie lokalnych biznesmenów wystarczy? By zobaczyć tytułowe speranze italiane trzeba poczekać na konkrety, czyli bezpośrednie wizyty, wymianę doświadczeń i kapitału. Na razie nie wiadomo, jakich obszarów działalności będą one dotyczyły, ale są pierwsze pozytywy.

Włochom Mińsk Mazowiecki się spodobał. Nawet nie zdziwił ich śnieg, którego mają zimą pod dostatkiem. To zasługa Apeninów, które wchodzą na teren Basilicaty – regionu położonego w południowej Italii, tuż nad podeszwą włoskiego buta. Do ich stolicy Potenzy jest od Mińska Mazowieckiego 2150 km i 20 godzin nieprzerwanej jazdy, a nad morze trzeba dołożyć jeszcze 130 kilometrów.

 

 

Bazylikata - ziemia pełna folkloru, tradycji, piękna natury i historii. Ślady ludzi pierwotnych, autentyczna kuchnia śródziemnomorska, postmodernistyczne budynki kontrastujące z wiejskim krajobrazem oraz przepiękne mosty, które wystawiają na próbę prawa grawitacji.

U brzegów Morza Jońskiego i Tyreńskiego rozciąga się pasmo piaszczystych plaż i miejscowości wypoczynkowych. Po przeciwnej stronie plaż widoczne są zapierające dech w piersiach góry - Apeniny Południowe – góry o średniej wysokości 2 300 m. z wulkanami.

Basilicata jest słabo rozwinięta gospodarczo. Kwitnie zaś rolnictwo tradycyjne z prawami cytrusów, oliwek, buraków cukrowych, pomidorów, fig i winorośli. Hodowane są owce i kozy.

Numer: 2012 51   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *