Powiat mińskiPowiat miński szachowy

W Gimnazjum im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim zostały rozegrane XIII Mistrzostwa Powiatu Mińskiego w Szachach. Turniej zorganizowało Mińskie Towarzystwo Szachowe we współpracy z GiLO, a honorowy patronat objął starosta miński – Antoni Jan Tarczyński. W szranki stanęła silna obsada międzynarodowa

Arcymistrzowie i maluchy

Powiat miński szachowy / Arcymistrzowie i maluchy

Na liście startowej liczącej 52 osoby znalazło się aż 3 arcymistrzów z Rosji i Białorusi. Oprócz nich zjawili się zawodnicy z Warszawy, Koszalina, Lublina, Gorzowa Wielkopolskiego, Płocka, Łomży, Gostynina, Legionowa, Otwocka, Węgrowa, Wyszkowa, Rudnia nad Sanem, Chylic oraz oczywiście Mińska Mazowieckiego.
Mistrzostwa zostały rozegrane na dystansie 9 rund, tempem 10 minut z dodawaniem 2 sekund po każdym ruchu. Po ciężkich zmaganiach zwycięzcą turnieju został arcymistrz Kirill Stupak (BLR) przed arcymistrzem Daniilem Lintchevskim (RUS) oraz mistrzem Rafałem Przedmojskim
(POL).
W turnieju prowadzone były dodatkowe klasyfikacje, w których najlepszymi zawodnikami okazali się, w kategorii kobiet Pola Parol, Maria Zaborowska (obie z Mińskiego Towarzystwa Szachowego) i Janina Kotarska (KSz Maraton Łomża), w kategorii junior Maciej Kowalec, Pola Parol i Jakub Drożdż (wszyscy MTSz), w kategorii junior młodszy Kacper Królak, Nikodem Jachimowicz i Maria Zaborowska (wszyscy MTSz) oraz w kategorii mieszkaniec powiatu mińskiego Jakub Suliborski, Pola Parol i Jakub Drożdż.
Do Warszawy przyjechali natomiast najmłodsi szachiści, którzy wzięli udział w Mistrzostwach Mazowsza Przedszkolaków i dzieci do lat 7. Mińskie przedszkola reprezentowane były przez pięciu zawodników: Michała Stradczuka z PM-3 oraz Filipa Gerszańskiego, Damiana Szewczyka, Bruna Wójcickiego i Artura Zarzyckiego z Przedszkola Niepublicznego Funny Kids.
Wicemistrzem Mazowsza został Michał Stradczuk zdobywając 5,5 punktu. Michał jest już doświadczonym zawodnikiem, posiadającym IV kategorię szachową, od 2 lat reprezentujący Mińskie Towarzystwo Szachowe. Nie mniej dumni z zajętych miejsc są zawodnicy reprezentujący przedszkole Funny Kids. Tajniki królewskiej gry poznają dopiero od 8 miesięcy i są to ich pierwsze turnieje szachowe. Dlatego podkreślenia wymaga ich dzielna postawa i zajęte miejsca w środku stawki 24 zawodników: 9 – Damiana Szewczyka, 10 – Bruna Wójcickiego, 12 – Artura Zarzyckiego i 19 – Filipa Gerszańskiego.

Numer: 18 (917) 2015   Autor: (łk)