Powiat mińskiPowiat miński artystyczny

Wszystko jest możliwe, jeśli się chce, a nawet pragnie. Tym bardziej wieczór talentów promujący integrację w niedzielne popołudnie. To nie zmyłka, a już szóste spotkanie integracyjne z cyklu, które 19 kwietnia 2015 r. o 16:00 zorganizowała w ramach europejskiego grantu społeczność gimnazjum papieskiego. Wszystko w mińskim pałacu z ideą oswajania i promowania uzdolnionych dzieci z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną

Talenty oswojone

Od 2010 roku organizatorzy mają nadzieję, że przedsięwzięcie oswaja inność, bo - jak powiedział lis do Małego Księcia - oswoić to stworzyć więzy. Nie tylko, także budować mosty i płaszczyzny porozumienia, żeby żyć ze sobą, a nie obok siebie. Kluczem jest wiara, że wychowanie poprzez integrację ukształtuje bardziej wrażliwą młodzież, pokolenie pozbawione pogardy i litości wobec osób z niepełnosprawnością. Ludzi, którzy nie będą ignorować ich potrzeb, ponieważ człowiek ma prawo patrzeć z góry na drugiego człowieka, tylko wówczas, gdy chce mu pomóc, aby się podniósł, jak mawiał kolumbijski pisarz Gabriel Garcia Marquez.
Stąd w wielu miejscach w Polsce organizowane są spotkania integracyjne, na których prezentują swój dorobek twórczy dorosłe osoby z niepełnosprawnością. Przeglądy odwiedzają
gwiazdy inności jak poetka Monika Christoph, gitarzysta klasyczny i pieśniarz Remigiusz Szuman, zawodniczka Olimpiad Specjalnych Eliza Patykowska, czy obecna już drugi raz w Mińsku Mazowieckim piosenkarka Paulina Chodkowska.
Wieczór talentów jest więc przeglądem twórczości z celem propagowania idei integracji
inności z normą. Skoro tak, to na scenie nie może zabraknąć lokalnych i dorosłych talentów. Są na tyle zdolni i wyraziści, że mogą zachwycić na scenie swoim głosem, tańcem, zdjęciami lub hobby.
Podziwialiśmy więc na otwarcie Annę Piętka z Małym Księciem Kasi Sobczyk, Dawida Wilka z IV klasy integracyjnej Szkoły Podstawowej w Mrozach i Michała Deneko – z Mrówkolandii z piosenką o mrówce w kąpielówkach.
Była także tańcząca Kamila Pasieczna, Bartosz Nazarczuk z niemą prezentacją swoich zajęć, Wiktoria Książek z SP w Rudzienku, która wyrecytowała wiersz Mariana Załuskiego o współczesnym panu Słowiku. Kalejdoskop występów wzmocniła swymi wierszami Natalia Wiącek, Anna Gańko z ZSS w Ignacowie, która zaśpiewała piosenkę o planecie z repertuaru Majki Jeżowskiej, Agnieszka Makowska śpiewająca stare przeboje i grupa z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w miłosnym tańcu wprost z Bollywood.
Klasę już drugi raz pokazała śpiewaczka Paulina Chodkowska, interpretując piosenkę drewnianych lalek i przebój o człowieczym los Anny German.
Pokazano także prace plastyczne grupy młodych artystów: Patrycji Buczkowskiej, Aleksandra Bodo, Pawła Sulewskiego, Grzegorza Sobotki, Justyny Rek oraz 87 fotografii Marcina Wiącka, Roberta Cichockiego, Radosława Zalewskiego i Bartosza Nazarczuka. Na deser zagrał zespół DiAnTi z Grzegorzem Fiksem oraz Arturem Gałązką i Mariusz Jaguścik z GM-2.
Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną - filozofował Mikołaj Gogol. Zgoda, ale z warunkiem, że owo piękno jest względne. Jak zresztą inne zmysłowe doznania.

Numer: 17 (916) 2015   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *