Mechatronika przyszłości? Czemu nie i do tego w Mińsku, gdzie 4 grudnia po raz drugi sympozjum naukowe zorganizowali trzej inżynierowie XXI wieku – Michał Abramowski z Mechanika, Krzysztof Szczurowski z instytutu pojazdów wydziału samochodów i maszyn roboczych Politechniki Warszawskiej i Kamil Sybilski z katedry mechaniki i informatyki stosowanej Wojskowej Akademii Technicznej
Mechatronika przyszłości
Sympozjum rozpoczął dyrektor Tomasz Płochocki, ale tylko po to, by powitać gości – radnego Daniela
Milewskiego, Urszulę Sorokę z promocji powiatu, prowadzących sympozjum oraz uczniów uczestniczących w spotkaniu, po czym oddał głos dr. inż. Krzysztofowi Szczurowskiemu z Politechniki Warszawskiej, a ten swoim doktorantom.
I tak Aleksandra Waszczuk-Młyńska opowiadała, czym zajmuje się koło naukowe sportów motorowych, tworzące interesując pojazdy m.in. Fiat Seicento 1.3 turbo o mocy 206 KM. Nie mniejsze zainteresowanie
wzbudziło najstarsze na wydziale koło naukowe mechaników i jego pojazd, który jest w stanie przejechać ponad 300 km na jednym litrze paliwa.
Kolejną prezentację przedstawił Kamil Lubikowski. Tematem jego wykładu była kogeneracja energii w pojazdach. Pokazał jak przy pomocy ogniw Peltiera odzyskać część energii pochodzącej z paliwa, której ponad 60% tracimy w wyniku wypromieniowania w postaci ciepła. Przedstawił realne projekty wykorzystania ogniw w życiu codziennym przez kolej lub przez pojazdy poruszające się po drogach. Natomiast Krzysztof Rokicki pokazał zbudowany przez studentów uniwersalny system diagnostyki sterowników pojazdów samochodowych, który jest w stanie zbadać każdy pojazd posiadający sieć diagnostyczną OBDII.
Inaczej Kamil Sybilski doktorant z Wojskowej Akademii Technicznej, który przekazał w ciekawy sposób projekty oparte na analizie przy pomocy MES (metody elementów skończonych) używania programów CAD. Pokazane zostały również możliwości skanera 3D. Każdy z obecnych mógł podejść i przy pomocy skanera przenieść do komputera kształt trójwymiarowy dowolnego przedmiotu istniejącego w rzeczywistości.
Kolejne sympozjum o mechatronice w technice XXI wieku planowane jest na IV kwartał 2013 roku.
Numer: 2012 51 Autor: jaz
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ