Gotowi do zmian (11/2012)

Powiatowy projekt edukacyjny „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” właśnie dobiegł końca. W ciągu trzech lat skorzystało z niego 336 uczniów klas III i IV techników z 4 mińskich szkół zawodowych. Co osiągnęli? O tym opowiadali w poniedziałek 10 grudnia na uroczystej konferencji podsumowującej ostatnią edycję programu

Przepis na sukces

Gotowi do zmian (11/2012) / Przepis na sukces

Projekt „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” powstał w odpowiedzi na niepokojące zmiany w polskiej edukacji. W latach 2000-2005 na Mazowszu zlikwidowano bowiem prawie 50 procent techników i zastąpiono je liceami profilowanymi, nie doceniając w ten sposób kształcenia zawodowego. A to właśnie ono – jak założyli twórcy projektu, Małgorzata Wachowicz i Marcin Sawicki – daje największe szanse na zdobycie zatrudnienia.

Podniesienie jakości procesu kształcenia zawodowego uczniów na terenie powiatu mińskiego stało się głównym założeniem programu „Gotowi do zmian…”, którego liderem jest mińskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, kierowane przez Joannę Kowalewską, a partnerem – Powiatowy Urząd Pracy z dyrektorką Grażyną Borowiec na czele. Jak ten cel osiągnąć? Wystarczyło aktywnie i innowacyjnie powiązać wiedzę specjalistyczną z praktyką zawodową oraz zainicjować współpracę szkół i instytucji rynku pracy.

W ciągu trzech lat w projekcie wzięło udział 336 uczniów klas III i IV techników kształcących się w 9 zawodach. Byli to technicy: agrobiznesu, architektury krajobrazu, budownictwa, drogownictwa i pojazdów samochodowych, a także ekonomiści, elektronicy, informatycy i kelnerzy; z czterech mińskich szkół: Zespołu Szkół Agrotechnicznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego i Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy. Nieodpłatne praktyki zapewniło im blisko 70 przedsiębiorców, którzy nawiązali współpracę z liderem projektu. Uczestnicy tej edycji odbyli prawie 11 tysięcy godzin stażu, podczas którego sprawdzić mogli wiedzę zdobytą na dodatkowych zajęciach z przedmiotów zawodowych. A ponadto przygotowano dla nich spotkania z doradcą zawodowym, zajęcia przygotowujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz z zawodowego języka angielskiego. Dodatkowo ekonomiści i kelnerzy ukończyli kurs obsługi kas fiskalnych, a pozostali nauczyli się obsługi AutoCada.

Co roku na uczestników projektu „Gotowi do zmian…” czekały również wyjazdy studyjne, które bezpiecznie i profesjonalnie zabezpieczała firma przewozowa BAGS. Uczniowie odwiedzili lokalnych pracodawców – ZM w Mościbrodach, siedlecką firmę Polimex-Mostostal oraz płocki Orlen – zwiedzili warszawskie uczelnie wyższe, zapoznając się z ich ofertą edukacyjną, a także zdobywali i doskonalili umiejętności interpersonalne oraz pracy zespołowej podczas wyjazdów integracyjnych nad jezioro Dadaj.

Łączny koszt trzyletniego projektu „Gotowi do zmian” wyniósł 2.104.578,31 zł, z czego aż 85% stanowiło dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Pozostałe 273.595,16 zł dołożył z własnego budżetu Powiat Miński.

Podczas uroczystej konferencji, która 10 grudnia odbyła się w restauracji TIRest w Grębiszewie, nie mogło zatem zabraknąć starosty mińskiego Antoniego J. Tarczyńskiego i wicestarosty Krzysztofa Płochockiego, którzy przyczynili się do pozyskania funduszy unijnych na rzecz kształcenia zawodowego, oraz radnych powiatowych. Uczestniczyli w niej również dyrektorzy placówek biorących udział w projekcie, kadra dydaktyczna i zarządzająca projektem i przede wszystkim setka tegorocznych uczestników projektu. Wszystkich witała dyrektor CKZiU Joanna Kowalska, która upominkami postanowiła nagrodzić osoby zaangażowane w realizację projektu „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”. Zanim jednak do tego doszło o sytuacji na krajowym i lokalnym rynku pracy oraz perspektywach rozwoju kształcenia zawodowego opowiedzieli goście specjalni.

– Projekt jest czymś szalenie efektywnym. Nie ma nic lepszego jak zdobywanie wiedzy połączone z praktyką u pracodawców – chwalił pomysł prof. Stefan M. Kwiatkowski z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Jak mówił – stopa bezrobocia wśród absolwentów szkół w Polsce sięga 25%, czyli co czwarty jest bez pracy. Krajowe statystyki potwierdziła również na rynku lokalnym dyrektorka PUP – Grażyna Borowiec. Z ponad 59 tysięcy mieszkańców powiatu mińskiego w wieku produkcyjnym (18-44 lata) pracuje niecałe 39%. Liczba osób bezrobotnych w stosunku do ubiegłego roku wzrosła o 868. Największe trudności w zdobyciu pracy miały osoby bez wykształcenia średniego, długotrwale bezrobotne lub nieposiadające kwalifikacji zawodowych.

Z umiejętnościami zawodowymi nie będą mieć problemów uczestnicy projektu „Gotowi do zmian…”. Już niedługo na lokalny rynek pracy wejdą uczestnicy jego ostatniej edycji. Dzięki programowi będzie to kadra z bogatym doświadczeniem, sporą wiedzą i świadomością własnych możliwości. Wszak od nauczycieli i koordynatorów projektu dostali przepis na życiowy sukces – zarówno zawodowy, jak i społeczny.

Numer: 2012 51   Autor: ckziu-prom





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *