SiedlceSiedlce festiwalowe

Muzyka, ruch, gest, światło, a przede wszystkim wielki talent – to główne składniki niesamowitego widowiska jakim jest teatr tańca. W Siedlcach po raz pierwszy zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Tańca Teatr Jednego Tancerza pt. Laboratorium wewnętrznego dialogu

Teatr i taniec

Siedlce festiwalowe / Teatr i taniec

Już dawno taniec nie był tak popularny jak współcześnie. Obserwujemy to chociażby na ekranach telewizorów, gdzie co chwila pojawia się nowy program taneczny. Szkoły powstają jak grzyby po deszczu, a nawet narzeczeni, planując swoje wesele, muszą wpisać na listę niezbędników naukę pierwszego tańca. Nie możemy jednak zapominać, że taniec to nie tylko rozrywka, ale dla wielu ludzi to życie i pasja, która wymaga ogromnych pokładów pracy i energii, ale przynosi równie wiele satysfakcji, czego można było doświadczyć podczas występów młodych solistów.

W niedzielę, 16 grudnia w sali widowiskowej „Podlasie” miał miejsce I Międzynarodowy Festiwal Tańca. Wzięło w nim udział ośmiu uczestników: Shin Wada z Japonii, Adelene Stanley z Singapuru, Stephen Quildan z Wielkiej Brytanii oraz Łukasz Przytarski, Patryk „Faraon” Gacki, Wiola Fiuk, Albert Ciastek i Bartek Woszczyński z Polski. Soliści przedstawili zróżnicowane pod względem tematycznym i dźwiękowym etiudy, które powstały w oparciu o tajemnicze i zapewne przez każdego uczestnika inaczej rozumiane Laboratorium Wewnętrznego Dialogu, gdyż tak brzmiał motyw przewodni festiwalu.

Spektakle przenosiły widzów w różne światy i niejednokrotnie skrajne uczucia – od nadziei, przez wiarę, radość, po rozpacz. Nie zabrakło dynamiki, ciągły ruch nie pozwolił na choćby chwilowe znudzenie, bezustannie coś się zmieniało. Najpiękniejsze jednak, co można było zobaczyć, to pasja tancerzy – widoczna w każdym ruchu, w każdym geście i grymasie twarzy. Niezwykłe były momenty, gdy jedyny odgłos jaki dało się usłyszeć to oddech tancerza lub jego szloch...

To pierwsze tego typu wydarzenie w Siedlcach zgromadziło głównie młodą publiczność zainteresowaną tańcem współczesnym. Kierownikiem festiwalu jest Joanna Woszczyńska – kierownik i choreograf Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ oraz Alternatywnego Teatru Tańca LUZ. Należy dodać, że siedlecka formacja to zespół na najwyższym poziomie – wielokrotnie nagradzany – tytuły Mistrza Świata, Mistrza Europy i Mistrza Polski. A to wszystko dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu zarówno samych aktorów, jak i opiekunów. Na koniec wręczono tancerzom pamiątkowe statuetki, które – miejmy nadzieję – będą miłą pamiątką pobytu w Siedlcach.

 

Numer: 2012 51   Autor: Kamila Jachimczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *