Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki pamięci

Dla tych niezłomnych ludzi myśl nadrzędna była prosta - wojna się skończy, kiedy wolna będzie Polska! Dla Was niepodległa Polska była najważniejszą sprawą, niech kajdany kłamstwa pękną, Polacy na nogi wstaną! To nie są zwykłe rymowanki, a strofy zbroczone krwią i pokryte przez lata hańbą. Profanami byli ci, którym nie chciało się ulec władzy z nadania sowieckiej Rosji i pogodzić z jałtańskim porządkiem, który Polskę sprzedał w nowe jarzmo. Brali więc w ręce broń, albo zakładali na twarz uległe maski...

Niezłomne maski

Świętem wyklętych bojowników o wolną Polskę mógłby być nie tylko 1 marca, a cały rok. Bo t ylu i ch zginęło od ubeckich kul lub zgniło w licznych katowniach. Jedną z nich był budynek przy ul. Warszawskiej, gdzie latami gnieździła się komenda MO. Może uda się spenetrować jego piwnice, które kryją zapewne nie tylko nazwiska ofiar, a także ich katów.

Niektórych straceńców udało się odbić z rąk oprawców. Właśnie taką scenę pokazały grupy rekonstrukcyjne na placu Kilińskiego, mając w tle przedwojenny gmach starostwa i całkiem współczesną siedzibę biblioteki.

Prawie 8 tysięcy złotych zebrał 1 marca Społeczny Komitet Dziękujemy za Wolność podczas kwesty na rzecz identyfikacji i ekshumacji Żołnierzy Wyklętych, będącej ogólnopolską akcją Fundacji Niezłomnych. Datki zbierało 24 wolontariuszy na terenie Mińsk Mazowieckiego, Mrozów i Kałuszyna. Puszki kryły od 50 do 800 złotych, ale nikt nie wypominał, że za dużo lub zbyt mało. Dlatego organizator Adam Zawadzki dziękował zarówno darczyńcom jak i wszystkim osobom biorącym udział w zbiórce. To już trzecia zbiórka, w którą angażowali siły, bo nie jest obojętne upamiętnianie bohaterów podziemia antykomunistycznego. Na rzecz fundacji po trzech zbiórkach przekazaliśmy łącznie kwotę 30325 zł.

To nie koniec, bo ciągle jeszcze jest wiele nieodnalezionych i niezidentyfikowanych żołnierzy niezłomnych. Przed nami więc kolejne wyzwania – wyznaczał dalszy ciąg patriotycznej zabawy miński harcmistrz.

Wyzwania stoją głównie przed młodymi. To n ie t ylko n arodowe hasła, murale i historyczne przedstawienia. To także wiedza o naszej skrywanej historii. Stąd test wiedzy o wyklętych, na który wciąż nie zgłasza się gromada młodzieży. W środę o 13.00 zajrzymy do Chemika, by się o tym przekonać i dostrzec kunszt niezłomnych... rozumem.

Numer: 10 (909) 2015   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *