Powiat budżetowy

Gminy już uchwaliły swoje budżety na 2015 rok. Wśród wielu punktów wymienionych w wydatkach znajduje się dział 750 czyli administracja publiczna. Wydatki na utrzymanie pracy urzędu należą do koniecznych, w końcu ktoś musi obsługiwać mieszkańców, jednak wysokość nakładów to już zupełnie inna para kaloszy. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się trochę bliżej temu tematowi i sprawdzić jak w skali porównawczej wypadają gminy naszego powiatu

Drogie etaty

Powiat budżetowy / Drogie etaty

W tym celu przygotowaliśmy tabelę, która pokazuje ile wynosi utrzymanie administracji publicznej na jednego mieszkańca gminy oraz jaki procent wydatków przeznaczany jest na utrzymanie urzędu. Gros nakładów, jakie kryją się pod nazwą administracja publiczna zajmuje właśnie utrzymanie urzędu gminy, z tego zaś największą część stanowią wynagrodzenia dla pracowników, zazwyczaj wykraczające znacznie ponad połowę tej kwoty. Do tego dochodzą sprawy związane z funkcjonowaniem urzędu, czyli różnego rodzaju opłaty oraz zakup koniecznego sprzętu i materiałów. Ponad to gmina wydaje pieniądze m.in. na promocję, radę gminy oraz urzędy wojewódzkie.

Wśród gmin naszego powiatu wyraźnie odznaczają się Halinów i Cegłów. To bardzo interesujące zestawienie, ponieważ pierwsza jest gminą miejsko-wiejską, druga zaś typowo wiejską, dlatego powinny być one porównywane z sobie podobnymi - i właśnie na tym tle wyraźnie się wyróżniają. Jednak obie te jednostki samorządowe zarówno przeznaczają na administrację najwyższy procent wydatków, jak i na głowę jednego mieszkańca te kwoty osiągają najwyższe wyniki. Jeden mieszkaniec gminy Cegłów wydaje więc rocznie na administrację gminną 432 zł, podczas gdy w Dobrem - gminie o podobnej liczbie mieszkańców tylko 343 zł. Te kwoty nie wydają się wysokie, ale trzeba pamiętać, że przeliczane są na one każdego, czyli także na dzieci.

Najlepiej w naszym zestawieniu wypada miasto Mińsk Mazowiecki, co jest całkowicie zrozumiałe przy takiej liczbie mieszkańców. Natomiast wśród mniejszych gmin warto zwrócić uwagę na Latowicz, którego budżet jest najniższy, a mimo to zajmuje trzecie miejsce pod względem przeznaczanego procenta wydatków administrację. Tendencja w tej kwestii ciągle jest wzrostowa, pomimo różnych sytuacji sumy przeznaczane na wynagrodzenie pracowników nie są zmniejszane.

Numer: 6 (905) 2015   Autor: (łk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *