Gmina Mińsk MazowieckiPowiat ekologów

 Co pięknego i cennego przyrodniczo pokazał/a/byś przyjacielowi z innego kraju? Tak dość ogólnie pytali w tym roku organizatorzy 12 konkursu ekologicznego dla dzieci i młodzieży ze szkół powiatu mińskiego. Na wezwanie odpowiedziało 172 uczniów z 26 placówek, z których do finału szkolne komisje zakwalifikowały 39 uczniów. Najwięcej z podstawówek, bo obecnie chyba tylko dzieci czują potrzebę promowania natury

Tuziny natury

Jak zwykle finał polegający głównie na rozdaniu nagród zorganizowali w Mechaniku, gdzie zgromadzili 23 uczniów z SP oraz po ośmioro gimnazjalistów i ich starszych kolegów ze szkół średnich. Zagrali im na dobry początek dwaj uczniowie Mechanika.

Prace oceniała powiatowa komisja – przewodniczący Stanisław Smater, Marta Kowalczyk i Sławomir Zduńczyk z wydziału środowiska i rolnictwa oraz radny Henryk Księżopolski. Mieli do dyspozycji 22 tysiące złotych, które w ostatniej chwili przelał na konto starostwa WFOŚ w Warszawie.

Wystarczyły na aparaty cyfrowe za pierwsze miejsca, kurtki sportowe plecaki, namioty i karimaty za kolejne medalowe pozycje oraz torby treningowe za wyróżnienia i gry planszowe za dojście do finału.

Poza tym zwycięskie szkoły otrzymały laptopy, za drugie i trzecie miejsca – siatki do siatkówki, a nauczyciele podiumowych uczniów – albumy książkowe oraz plansze edukacyjne.

I tak z 28 finalistów SP zwyciężył Lech Bieliński z Kałuszyna przed swoją koleżanką Julią Proczką i Aleksandrą Wróblewską z SP w Jeruzalu.

Wyróżniono aż 13 osób. To Kacper Szczepanik, Magdalena Kalisz i Patryk Kalisz z SP w Cegłowie, Anna Krawczak z SP w Starej Niedziałce, Michał Krusiewicz z SP w Janowie, Emilia Płochocka z SP w Rudzie, Marta Reda z Jeruzala, Aleksandra Kamińska i Zuzanna Lewandowska z SP-3 w Sulejówku, Julia Kiełbasa z SP w Grodzisku, Agnieszka Krzewska z Latowicza oraz Edyta Balcer i Paulina Zwierz z SP w Zamieniu.

Jak widać, dominował Kałuszyn, więc Krystyna Raczyńska otrzymała nagrodę nauczycielską, a szkoła – laptop.

W kategorii szkół gimnazjalnych jury najwyżej oceniło pracę Michała Mastalerza z GM w Zamieniu, Oliwii Lulko z GiLO i Justyny Kieliszczyk z Cegłowa, a wyróżniło Martynę Kwiatkowską z Kałuszyna, Karolinę Gardecką z GM w Mrozach i Adriannę Iwanek z GM-1 w Sulejówku. Tutaj wśród nauczycieli doceniono Beatę Walas z gimnazjum w Zamieniu i Ewa Szmidt z Macierzanki.

Finalistów szkół średnich zdominowały ekonomistki - Agnieszka Biaduń i Klaudia Chmielewska oraz      rodzynek – Radosław Jackowski z ZS w Siennicy. Na wyróżnienia zasłużyła Blanka Szczepanik z ZS im. MSC, Izabella Wiktorowicz z LO im. PMS, Sara Kosmal i Marta Kamińska z ZSE. Opiekunkami medalowych ekologów była Marzena Augustyniak-Chojecka i Elżbieta Mejszutowicz.

Novum konkursu były nagrody dla nauczycielek, którzy w etapie szkolnym przygotowały największą liczbę uczniów. To Teodora Wójcik ucząca w Cegłowie i Elżbieta Niedzielak z Zamienia. Nagrodzono także pozostałych 26 opiekunów, którzy doprowadzili uczniów do finału konkursu ekologicznego.

 

Organizatorzy ze starostą Tarczyńskim dziękowali uczniom za przygotowanie prac do konkursu, zapraszając jednocześnie do udziału w kolejnej, przyszłorocznej 13 edycji ekologicznej twórczości.

Trzeba mieć nadzieję, że jego temat będzie na tyle motywacyjny, że wzbudzi emocje u większej liczby starszych uczniów i pozwoli im zaistnieć wśród nagrodzonych. Podobnie jak Klaudii Chmielewskiej, która uczestniczy w nim od wielu lat i zawsze kończy z nagrodą. Teraz postanowiła nagrodzić swoistym dyplomem – oprawionym rysunkiem konia – Sławomira Zduńczyka, który od początku odpowiada za jego organizację. Nie bez emocji, ale trudno zachować spokój, gdy kończy się pewien etap życia.

Numer: 2012 50   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *