Mińscy fani historii wydali 23 tom Rocznika Mińskomazowieckiego złożony z ponad 30 materiałów. Otwierają go złożone z dziewięciu materiałów studia i artykuły poświęcone między innymi najstarszym dziejom Mińska, Kuflewa i Kozłowa, działalności Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1944-1956 oraz 30-leciu mińskiej parafii pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy. Inne przybliżają historię folwarku w Ładzyniu i kościoła w Starogrodzie, okoliczności ufundowania sztandaru TPMM, a także przynoszą informacje o miejscowym oddziale Ogólnopolskiego Związku Robotniczego Bund.

Rocznik za darmo

Rocznik za darmo

W dziale wspomnieniowym można przeczytać refleksje spisane przez Stanisława Całkę, Ryszarda Rawskiego, Mirosława Lissowskiego, Józefa Orlińskiego, Czesława Cudnego i Alicję Lutostańską. Większość z nich pisze o okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Dalej mamy przedruki prasowych artykułów z lat międzywojennych, a także biogramy Bronisława Wiącka oraz reprezentantów rodzin Jezierskich i Hryniewickich. Całość publikacji zamyka dział „Varia”, którego lektura może przynieść w efekcie sporządzenie nalewki malinowej i herbacianej oraz wybranie się na wycieczkę szlakiem zorganizowanej
w 1927 roku eskapady do Transboru. Na deser - krytyka raportów kontrwywiadowczych obwodu Jamnik – Kamień Armii Krajowej z kwietnia 1944 roku i materiały przybliżające działalność TPMM. Co najciekawsze – rocznik jest bezpłatny, ale by go otrzymać, należy przyjść na dyżury członków zarządu TPMM do budynku znajdującego się przy ulicy Marszałka Piłsudskiego 27 we wtorki w godzinach 17:00 – 19:00.

Numer: 5 (904) 2015   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *