Siennickie złotka 2012

Gmina Siennica to jeden z niewielu powiatowych samorządów, który o demografię nie musi się martwić. Dzieci ciągle tu przybywa, a wszystko dzięki młodym mieszkańcom, biorącym przykład z rodziców i dziadków. Takim wzorem są właśnie pary ze złotym stażem małżeńskim, które były na tyle uparte, by nie tylko wytrwać ze sobą pół wieku, ale i wychować ponad pół setki potomków i niemal 3 razy tyle wnuków. W Mikołajki wójt odznaczył ich za to medalami

Uparci na złoto

Gmina Siennica już niedługo będzie miała 7300 mieszkańców. Rocznie rodzi się tu od 85 do 90 dzieci. Cieszyło to wójta Grzegorza Zielińskiego, który w mikołajkowy czwartek, 6 grudnia gościł w urzędzie gminy pary ze złotym stażem małżeńskim. Jubileusz ten obchodziło aż 18 małżeństw, które stawiły się niemal w komplecie – tylko jedna para nie dotarła na uroczystość. To jubilaci przyczynili się do sukcesu demograficznego gminy.

Złote pary wydały na świat łącznie 58 dzieci, które obdarzyły ich 146 wnucząt i na razie 17 prawnucząt. Najwięcej, bo aż 5 potomstwa dochowali się Barbara i Stanisław Michalikowie. Doczekali się 12 wnucząt, ale jeszcze ani jednego prawnuka. Zasłużyli tym samym na nagrodę redaktora naczelnego naszego tygodnika, a po jej odbiór zapraszamy do redakcji.

Po odbiór upominków zapraszamy również państwa Czmochów, Dębowskich, Duszczyków, Nowaków, Żołądków i Żurawskich, którym urodziło się po 4 dzieci, a później łącznie 65 wnucząt oraz 10 prawnucząt. Po 3 potomków dochowali się państwo: Bałdowie, Chądzyńscy, Florczakowie, Salamonowie, Stacherowie, Wiechetkowie i Zającowie. A o jedno dziecko mniej mają państwo: Chlebiccy, Jaczewscy, Pieńkowscy i Pszonkowie.

Pary nie zwlekały ze ślubem. Najmłodsze panny – Stanisława Czmoch, Stanisława Dębowska, Emilia Florczak, Barbara Michalik, Janina Pieńkowska i Zofia Żurawska – stanęły na ślubnym kobiercu już w wieku 18 lat. Najmłodszym kawalerem był za to 19-letni Zdzisław Czmoch. Najdłużej swojego wybranka szukała Helena Żołądek, która przysięgę małżeńską złożyła, mając 26 lat, a ślubowała rok starszemu Stanisławowi, który na uroczystość 50-lecia do urzędu nie przybył z powodów zdrowotnych. Nie byłby jednak najstarszym kawalerem, bo w dniu ślubu 2 lata więcej od niego miał Stanisław Michalik.

- Roczniki wojenne i powojenne są bardzo uparte – zauważył Bolesław Pszonka, który zabrał głos w imieniu złotych jubilatów. Los ich doświadczył, ale pokonali trudności i po 50 latach wspólnego życia z dumą i łzami wzruszenia w oczach mogli odebrać zasłużone medale od prezydenta RP przekazywane przez wójta Zielińskiego i kierowniczkę USC Elwirę Cabaj.

Wśród odznaczonych Złotek znalazł się również Szmaragd. Wiesława i Marian Stacherowie mają już za sobą tak naprawdę 56 lat wspólnego życia. Szmaragdową rocznicę obchodzili w zeszłym roku, ale ponieważ nie pobierali się w gminie Siennica, informacja o ich jubileuszu dotarła do urzędu z opóźnieniem. Niczego jednak nie stracili, bo 6 grudnia 2012 r. czekały już na nich zasłużone medale, życzenia, kwiaty, szampan i tort. Wiesława Stachera w imieniu własnym i męża dziękowała sienniczanom za przyjęcie do gminnej wspólnoty. Mimo że dołączyli do niej 42 lata temu, czują się tak jakby tu się urodzili i wychowali. Tu bowiem przyszła na świat trójka ich dzieci, które obdarowały ich ośmiorgiem wnucząt.

Tego dnia złoci i szmaragdowi jubilaci mieli okazję by powspominać, ale nie tylko. Wójt Zieliński zachęcał również do narzekania, bo – jak mówił – 50 lat to nie tylko sielanka. Małżeńskie kłótnie i problemy dnia codziennego to jednak nic, wszak pół wieku temu uparli się, że wytrwają ze sobą do śmierci. Danego słowa na pewno nie złamią.

 

Justyna Kowalczyk

 


Szmaragdowa para

Wiesława i Marian Stacherowie

Złote pary

Teresa i Henryk Bałdowie

Marianna i Henryk Chądzyńscy

Helena i Jan Chlebiccy

Stanisława i Zdzisław Czmochowie

Stanisława i Stanisław Dębowscy

Marianna i Stanisław Duszczykowie

Emilia i Zdzisław Florczakowie

Marianna i Aleksander Jaczewscy

Barbara i Stanisław Michalikowie

Teresa i Mirosław Nowakowie

Edward i Janina Pieńkowscy

Helena i Bolesław Pszonkowie

Stanisława i Kazimierz Salamonowie

Helena i Zygmunt Wiechetkowie

Jadwiga i Zygmunt Zającowie

Kazimiera i Kazimierz Zwierzowie

Helena i Stanisław Żołądkowie

Zofia i Stanisław Żurawscy

Numer: 2012 50 Autor: Justyna KowalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *