WęgrówWęgrów nieznany

Przy węgrowskim Rynku Mariackim można znaleźć wiele sklepów, punktów usługowych, kawiarni. Nad rynkiem dominuje kościół farny, w centrum placu – nowa fontanna. Budynki otaczające Rynek wydają się zwyczajne, niektóre starsze, inne bardziej współczesne. Jednak każdy z nich ma swoją historię

Gdańskie tajemnice

Węgrów nieznany / Gdańskie tajemnice

W północnej pierzei Rynku Mariackiego znajduje się świeżo odnowiony budynek, będący obecnie siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jest to Dom Gdański, pochodzący z pierwszej połowy XVIII w. Jego ozdobą jest szczyt o falistej linii z dekoracyjnym okienkiem oraz fasada rozczłonkowana pilastrami. Dom Gdański został wybudowany na planie prostokąta, z przejezdną sienią oraz obszernym dziedzińcem, na którym mogła się zatrzymać większa ilość pojazdów.

Dlaczego gdański? Budowla powstała dzięki kupcom gdańskim. Miała ona być zajazdem dla wybitnych osobistości przyjeżdżających do Węgrowa. Jak głosi legenda, najwybitniejszym gościem Domu Gdańskiego miał być sam Napoleon.

W związku z realizacją projektu „Rewitalizacja Rynku Mariackiego” odnowiono także budynek biblioteki. Prace objęły: adaptację pomieszczeń piwnicznych dla celów wystawienniczych, modernizację poddasza do prowadzenia zajęć kulturalnych, adaptację dziedzińca do celów imprez kulturalnych, likwidację barier architektonicznych, w tym instalację windy wewnątrz budynku, wykonanie pochylni dla osób niepełnosprawnych i modernizacja pomieszczeń sanitarnych, renowację elewacji budynku. Wykonawcami byli lokalni przedsiębiorcy budowlani. Prace trwały od 25 listopada 2011 r., a uroczyste otwarcie nastąpiło podczas obchodów Święta Niepodległości w tym roku.

W trakcie prowadzonych prac dokonano niesamowitych odkryć. Jednym z nich było znalezienie w małym pomieszczeniu piwnicznym w podłodze tajemniczego włazu zamkniętego na kłódkę. Było to wejście do podziemnego korytarza, łączącego podziemia bazyliki mniejszej z Domem Gdańskim. Do czego służyło? Na to pytanie może odpowie nam fantazja.

Dziś Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza nie tylko swoim nowym obliczem, ale także ciekawą ofertą kulturalną , w której każdy znajdzie coś dla siebie. Biblioteka ma dział przeznaczony dla dzieci i młodzieży oraz wypożyczalnię i czytelnię dla dorosłych. Oferuje także możliwość skorzystania z czytelni prasy i czytelni internetowej, specjalistycznego punktu wypożyczeń i działu zbiorów specjalnych. Dodatkową atrakcją jest Muzeum Tkaniny Podlaskiej.

Biblioteka w pomieszczeniach zajazdu kupieckiego to zjawisko warte obejrzenia.

Numer: 2012 50   Autor: Małgorzata Iwańska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *