Mamy precedens i to na skalę co najmniej Mazowsza. Otóż dzięki wysiłkowi samorządów miast i gmin powiatu mińskiego we wtorek 27 listopada 2012 r. po raz pierwszy w historii doszło do obchodów Powiatowego Dnia Pracownika Socjalnego. Za organizację uroczystości odpowiedzialny był Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Mińsku Mazowieckim, który – na wszelki wypadek lub przez niedbalstwo – nie zaprosił mediów
Feta opiekunów
![Powiat społecznej troski / Feta opiekunów](/artykuly/382.jpg?m=1354620952)
Skoro Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy, to gości witał starosta Antoni J. Tarczyński oraz dyrektorka PŚDS Justyna Juszczak. W obchodach wzięli udział wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu mińskiego i kierownicy gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej. Także dyrektorzy powiatowych domów pomocy społecznej, którzy przekazali swoim pracownikom okolicznościowe nagrody, wyróżnienia i życzenia. Podziękowania złożono również organizacjom pozarządowym, które uczestniczą w realizowaniu zadań z zakresu pomocy społecznej w naszym powiecie.
Nie zabrakło też kobiety, która przez wiele lat była symbolem mińskiej, samorządowej ochronki. Właśnie szczególne podziękowania z rąk namaszczonych władzą odebrała Krystyna Barankiewicz, emerytowana dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim. To ona – jak mówiono – była wzorem skuteczności, charyzmy i odwagi nie tylko dla pracownic MOPS-u. Była wręcz buforem na styku biedy i bogactwa, ale dopiero po czasie to dostrzeżono i nagrodzono.
W czasie uroczystości burmistrz Jakubowski wyróżnił i dziękował za poświęcenie i zaangażowanie wkładane w codzienną pracę także aktualnym pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim.
Na jego uznanie zasłużyła m.in. Zofia Zawadka, Irena Krasuska i Małgorzata Wąsowska za przeprowadzenie akcji pomocy żywnościowej dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta w ramach Unijnego Programu Pomocy Żywnościowej PEAD. Po laury sięgnęła Hanna Przypaśniak za zorganizowanie konferencji o pracy z chorymi psychicznie, która stała się wstępem do miejskiego programu ochrony zdrowia psychicznego. Natomiast Alicja Wieczorek i Iwona Wiercioch zasłużyły sobie opracowaniem i wdrożeniem pilotażowego programu wychodzenia z bezdomności, Justyna Zalewska – pracą nad projektem „Czas na aktywność w Mińsku Mazowieckim” o wartości 562 tys. zł, a Jadwiga Jaworska i Monika Michalik-Towani za zorganizowanie forum pozarządowych organizacji senioralnych propagującego Rządowy Program na Rzecz Aktywności Osób Starszych (ASOS).
Nagradzali także pozostali burmistrzowie i wójtowie, gromadząc wokół siebie trzódkę opiekunek i z szerokim uśmiechem pozując do pamiątkowych fotografii.
Nie zabrakło oczywiście kultury scenicznej, o którą zadbali niezawodni artyści z Zespołu Szkół Ekonomicznych pod kierunkiem Romana Wachowicza. Było prawie jak na powiatowym święcie nauczycieli, ale kto nie był i nie oglądał w naszej Co słychać TV, ten miał słuszne wrażenia artystyczne. Zresztą songi Ekonomistek są jak chleb – nie do znudzenia.
Wystąpili podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy – jak donoszą organizatorzy – zebrali owacje na stojąco. Podobno wszystkim tak się podobało, że zażądali, by Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego stał się wydarzeniem cyklicznym.
Także dlatego, że zgromadzenie tylu nosicieli idei pomocy społecznej w jednej sali stało się doskonałą i rzadką okazją do wymiany doświadczeń z pracownikami innych placówek, z którymi na co dzień utrzymują kontakty zawodowe. Także do integracji, bo takie spędy służą radosnemu współbytowaniu.
Co na to podopieczni i klienci ośrodków stałej i doraźnej pomocy? Nic, bo – jak media – o imprezie nic nie wiedzieli. A chętnie by usłyszeli o sprawiedliwszej dystrybucji darów i pieniędzy. A jeśli nie, to jak stać się na tyle bogatym, by pomagać innym.
Numer: 2012 49 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ