SiennicaSiennica liryczna

Liryczny duch w murach siennickiego Zespołu Szkół im. H. i K. Gnoińskich tkwił już od dawna. Lecz dopiero teraz, tuż przed pierwszym śniegiem, uczniowie i nauczyciele go obudzili. Wszystko za sprawą Inspiracji Lirycznych, czyli przeglądu poezji śpiewanej. To pierwszy taki w gminie, a pod względem oprawy – jedyny taki w powiecie...

Iskry poezji

Siennica liryczna / Iskry poezji

Na jeden wieczór ciemne mury siennickiego zespołu szkół rozświetliła iskra poezji. Rozpalili ją nauczyciele Marta Patoka i Jakub Maguza, którzy zainspirowali dyrektorkę Małgorzatę Podstawkę, pozostałych pedagogów i uczniów do pierwszego w gminie przeglądu poezji śpiewanej. A ponieważ sienniczanie dobrze wiedzą, że wymaga ona odpowiedniej oprawy, w czwartkowy wieczór 29 listopada stworzyli gościom atmosferę idealnie skomponowaną do lirycznej uczty zmysłów.

Gości już w korytarzu w świetle lampionów witały mimki, klauni-marionetki i baletnica. I zapraszali do sali gimnastycznej, która za sprawą Anny Jackowskiej i klasy 1TT Agaty Wąsowskiej przeobraziła się w przytulną kawiarenkę oświetloną świecami i przystrojoną jesiennymi liśćmi. W jej głębi pojawiła się scena, na której tego wieczoru wystąpić miało 13 wykonawców i goście specjalni.

– Witam w ten chłodny, listopadowy wieczór, ale gwarantuję, że atmosfera będzie gorąca – obiecywała prowadząca przegląd Agnieszka Szczepańska, zapraszając na spotkanie z tym, co skłania do refleksji i zadumy. Nie kłamała, bo choć wybór poezji przez młodzież jest czymś nietypowym, to w Siennicy miłośników liryki nie brakowało. Uczestnicy rozgrzewali więc publiczność własnymi wykonaniami utworów m.in. Edyty Geppert, Roberta Kasprzyckiego, Grażyny Łobaszewskiej, Maryli Rodowicz czy Starego Dobrego Małżeństwa.

Na deser na scenie pojawił się zespół Jakub i Kompanija Cała w składzie: Jakub Maguza, Wojciech Kożuchowski, Dorota Czerwińska i Ewa Szymańska-Kopcińska. Panowie to absolwenci siennickiego ZS, którzy ukończyli tu eksperymentalną klasę muzyczną. Eksperyment powiódł się i dzięki niemu na nowo rozbrzmiały wiersze Asnyka, Baczyńskiego, Lechonia, Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Staffa czy Tuwima.

W tym czasie na swoich ulubieńców głosowała publiczność. Bez zaskoczenia największą liczbę głosów zdobył nauczycielski duet Marty Patoki, która wyśpiewała wiersz „Prosiłem... otrzymałem” Mike’a Yaconelliego z nietypowym akompaniamentem Grzegorza Wysockiego. Nagrodę, czyli wyrzeźbioną w drewnie statuetkę gitary, oddali jednak rodzeństwu – Katarzynie i Karolowi Pałdynom, którzy – jak twierdzili – „Naszym niebem” i „Targiem w Scarboragh” wywołali u nich dreszcze.

– Mieszkańcy, którzy spędzili wieczór przed telewizorem niech żałują i przybędą na kolejną edycję – mówił wójt Grzegorz Zieliński, który objął przegląd honorowym patronatem. I cieszył się, że szkoła, o którą walczył tętni życiem, dzięki utalentowanym nauczycielom oraz uczniom – prawdziwym iskrom pomysłowych przedsięwzięć.

Numer: 2012 49   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *