Sportowe sumy SZS

Organizacją rozgrywek szkolnych dzieci i młodzieży na terenie powiatu mińskiego zajmuje się systemowo Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Ma na ten cel 40 tysięcy złotych, a za takie pieniądze z budżetu powiatu wyniki na Mazowszu i w kraju nikogo nie satysfakcjonują. Tak jest od wielu lat i nie zanosi się na widoczną poprawę. Mimo tego, działacze SZS co roku zbierają się, by podsumować rywalizację – głównie powiatową

Stagnacja trwa

Sportowe sumy SZS / Stagnacja trwa

Tym razem sportowy sezon 2011/2012 podsumowano 26 listopada 2012 roku w starostwie z udziałem władz powiatu – obaj starostowie, jego wydziału oświaty i promocji, urzędu marszałkowskiego (Mirosław Krusiewicz), miasta (dyrektor Smuga z MOSiR-u), a także licznych jak zawsze dyrektorów szkół, nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów. Konferencję otworzył prezes PSZS Józef Tkaczyk, któremu w organizacji spotkania pomagali członkowie zarządu – Krzysztof Bartnicki, Robert Stelmach, Jacek Rudzki i Grzegorz Cyran.

Tradycyjnie zwycięzcom klasyfikacji powiatowej i regionalnej wręczono puchary i dyplomy, a medaliści XIV Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej otrzymali pamiątkowe statuetki. Dodatkowo wyróżniono pięcioro nauczycieli za pracę szkoleniową z dziećmi i młodzieżą oraz za działalność w Powiatowym Szkolnym Związku Sportowym. Laureaci to Katarzyna Ciechańska i Beata Szymkowiak z Dąbrówki, Renata Mroczkowska z GM-2 oraz Ewa Mikucewicz i Robert Stelmach z ZS-1.

Kto więc wygrał w ubiegłym roku szkolnym współzawodnictwo sportowe w powiecie mińskim?

W kategorii szkół podstawowych na pudle były trzy szkoły z Mińska – SP-2 im. Dąbrówki (394,5 pkt), SP-5 im. Józefa Wybickiego (362 pkt) i SP-6 im. Henryka Sienkiewicza z 291 punktami. Za nimi Kopernik, Mrozy, Dębe Wielkie, Dobre i Siennica (pow. 100 pkt) oraz Kałuszyn, Niedziałka, Zamienie, SP-1 Sulejówek, Wielgolas, Janów, Ruda, Stanisławów i Żaków z przyzwoitą liczbą ponad 50 pkt. Pozostałe, jak: Stojadła, Jakubów Cyganka, Latowicz, Huta Mińska, Marianka, Halinów, Jeruzal, Brzóze, Cegłów, Pustelnik, Cisie i Grodzisk, zgromadziły powyżej 10 pkt, a Górki – dwa.

Niewiele zmieniło się wśród szkół gimnazjalnych tutaj tradycyjnie wygrało GM-3 im. Janusza Kusocińskiego przed GM-2 im. Jana Pawła II i GM-1 im. Władysława Andersa. Szkoły spoza Mińska to sklasyfikowane najwyżej Mrozy, Dębe Wielkie i Niedziałka.

Podobnie w klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych. Zarówno rywalizację dziewcząt, jak i chłopców wygrał ZS-1. Za szkołą Kazimierza Wielkiego był dziewczęcy Ekonomik i chłopięcy Mechanik, a brązowe miejsca przypadły LO im. PMS i ZSE. Na dalszych pozycjach postępu nie widać...

Im wyżej, tym gorzej, choć na wyróżnienie zasługuje SP-2, która w klasyfikacji regionu siedleckiego zajęła wysokie trzecie miejsce wśród szkół podstawowych. Lepiej od GM-3, które zajęło pozycję szóstą wśród szkół gimnazjalnych i również szósty był ZS-1 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Na takie pozycje złożyły się pierwsze miejsca w poszczególnych dyscyplinach sportowych. I tak Dąbrówka wygrała turniej w piłce nożnej chłopców, GM-2 zwyciężyła w dwuboju nowoczesnym dziewcząt, gimnazjum w Siennicy – w piłce ręcznej dziewcząt, gimnazjum w Starej Niedziałce – w ringo, Andersiacy w sztafecie olimpijskiej, licealiści z Mrozów – w siatkówce chłopców, GiLO dzięki Zuzannie Pyszel – w biegach na 600 m, gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w skoku wzwyż i złotu Damiana Szczurowskiego, a gimnazjum im. Janusza Korczaka w Sulejówku w pływaniu 50 m stylem dowolnym dzięki Juliuszowi Morbaczewskiemu.

 

Z XIV Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej mamy tylko dwa medale – srebrny Zuzanny Pyszel w biegach przełajowych i brąz drużyny dziewcząt z Siennicy w piłce ręcznej. Poza tym drużyna dziewcząt z mińskiej Piątki zajęła piąte, punktowane miejsce w gimnastyce sportowej.

W tym roku nie wiadomo, które miejsce zajął powiat miński na Mazowszu i w kraju, bo kończąca igrzyska lekkoatletyka nie doszła do skutku. Nie wiemy więc, czy jest lepiej, czy gorzej niż w poprzednim sezonie. Działacze PSZS twierdzą, że nadal mogliśmy utrzymać miejsce w trzeciej dziesiątce, co oznacza stagnację. Lepiej byłoby ze sportami walki, ale te nie mieszczą się w formule rozgrywek SZS, a więc sportu szkolnego.

 

Numer: 2012 49   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *