WęgrówWęgrów wczoraj i dziś

Idąc węgrowskim rynkiem, wzrok zatrzymuje się na nowej fontannie i odremontowanej płycie deptaka. Mało kto zdaje sobie sprawę po czym właściwie spaceruje. Prace prowadzone w 2011 r. w ramach projektu „Rewitalizacja Rynku Mariackiego w Węgrowie”, odkryły nieznaną przeszłość miasta. Metalowa filiżanka, fragment szklanego wazonu, ruiny starego ratusza…

Odkryty na nowo

Węgrów wczoraj i dziś / Odkryty na nowo

Rynek w Węgrowie, o wymiarach 100x160 m (Stary Rynek w Warszawie ma 70x90m!) powstał w XV w. z placu targowego tworzonego przez trzy szlaki komunikacyjne do: Liwa, Sokołowa i Łochowa. W 2011 r. Urząd Miasta rozpoczął prace związane z rewitalizacją rynku, a przede wszystkim – jego płyty. W związku z tym m.in. przebudowano infrastrukturę podziemną, wymieniono nawierzchnię, zamontowano pochylnie i podjazdy dla osób niepełnosprawnych oraz wybudowano fontannę. W trakcie prac doszło do zaskakującego odkrycia – koparka natrafiła na dwa ceglane mury o grubości ok. 1,5 m. Jak się okazało, były to ruiny starego ratusza, wybudowanego prawdopodobnie pod koniec XVII w. Po pożarze z braku środków na odbudowę budynek rozebrano. Dziś został odkryty na nowo i przypomina swoją historię.

Jedyną wcześniejszą wzmiankę na jego temat znalazł Michał Kurc: „Bogusław Radziwiłł 14 kwietnia 1650 roku w Starejwsi nadał przywilej dla Węgrowa. Między innymi z niego wynika, że władze miejskie nie panowały nad sytuacją w mieście, zwłaszcza w kwestii żywiołowego handlu, bezpieczeństwa mieszkańców i rozwoju budownictwa. (...) Zezwala na stawianie kamienic (straganów) w rynku, ale tylko do czasu rozpoczęcia budowy ratusza. (...) Najwidoczniej już przed 1650 rokiem poczyniono starania poprzedzające budowę ratusza na rynku w Węgrowie. Może w następnym 1651 roku rozpoczęto budowę?”.

Inwestycja objęła także wykonanie iluminacji Bazyliki Mniejszej i Domu Gdańskiego, nadanie nowych funkcji niewykorzystanym pomieszczeniom Miejskiej Biblioteki Publicznej, zmianę dotychczasowej organizacji ruchu, budowę ulicy Kołłątaja z parkingiem, instalację tablic informacyjnych i drogowskazów. Rezultaty prac można podziwiać na nowo ukształtowanych skwerkach z ławkami i stojakami dla rowerów. Projekt objął także utworzenie Centrum Monitoringu przy Straży Miejskiej w Węgrowie oraz montaż kamer w miejscach publicznych.

Odkrycie na rynku zainteresowało wielu mieszkańców, którzy przychodzili na plac budowy całymi rodzinami, aby oglądać znalezisko. Jak widać historia potrafi zainteresować niemal każdego...

Numer: 2012 49   Autor: Małgorzata Iwańska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *