Propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej, to cel Europejskiego Dnia Języków. W Dąbrówce tradycyjnie już zorganizowano obchody tego dnia, z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości
Kurs na obce
Święto języków zostało ustanowione w 2001 r. w celu promowania różnorodności językowej i kulturowej w Europie. Święto to jest także okazją, aby przypomnieć, że w polskiej przestrzeni językowej funkcjonują języki mniejszości narodowych i etnicznych, m.in. takie jak: białoruski, czeski, litewski, niemiecki, ormiański, rosyjski, karaimski, łemkowski, tatarski, czy kaszubski czyli język mniejszości regionalnej. Nie należy także zapominać o terytorialnych odmianach języka polskiego, jak gwary czy dialekty. Są one istotnym elementem polskiej kultury, które warto chronić. - Trzeba się uczyć języków obcych, ale warto też pielęgnować znajomość języka ojczystego i pochylać się nad jego pięknem oraz bogactwem - przypominał dyrektor Sławomir Domański.
Oczywiście język polski przydał się, gdy trzeba było przybliżyć i przetłumaczyć baśń o Czerwonym Kapturku, którą to uczniowie VI e przedstawili w wersji anglojęzycznej. Ukazane w humorystycznych scenkach przygody baśniowych bohaterów stały się doskonałą lingwistyczną zabawą. Do wysiłku umysłowego zachęcali wyemancypowana mama, misiowaty (za sprawą brzucha) ojciec, niedźwiadek, strachliwy wilk, nie wnuczka tylko wnuczek oraz całkiem rezolutna babcia. Uczniowie próbowali się z językiem obcym, bo wiedzą, że dobra jego znajomość jest potrzebna na egzaminach, w życiu codziennym czy podczas wakacji za granicą. Zdają sobie także sprawę, że tym co zdradza nas najczęściej, nie są ani przyjaciele, ani wrogowie, ale nasz język... I jak przystało na prawdziwych erudytów i lingwistów pokazali kulturę w pełnej artystycznej krasie.
Trzecioklasiści przy dźwiękach piosenki Yellow Submarine, zabrali wszystkich żółtą łodzią podwodną w fascynującą podróż. Taniec Zorby i przygotowany przez uczennice klasy IV e układ choreograficzny spotkał się też z dużym aplauzem. Prawdziwą ucztę koncertową zapewnili jednak wychowankom Dwójki uczniowie prywatnej szkoły muzycznej. Gitarowe brzmienia, angielskie tańce, a nawet hymn Europy zachęcały do śpiewania. Dyrektor podziękował klasom VI b, VI e, IV e, V a i III b oraz Małgorzacie Dubinie, Lidii Wieczorek- Leszczyńskiej, Anecie Senktas, Milenie Jałocha oraz Teresie Romaszuk za przygotowanie uroczystości. Konkursowe dyplomy, marzenia i plany oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie stało się zwieńczeniem radosnego święta.
Numer: 40 (887) 2014 Autor: (ret)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ