Tydzień z prawem (41)

Zaczyna się jesień, a wraz z nią mój sąsiedzki koszmar. Jesienią sąsiad pod pretekstem palenia liści robi sobie generalne porządki w ten sposób, że pali wszystkie swoje śmieci. Na mojej posesji czuć fetor palonego plastiku, czasami gumy, nad ogniskiem wyraźnie unosi się czarny dym. Ta sama sytuacja powtarza się zimą gdy rozpala piec w pomieszczeniu gospodarczym (ma ogrzewaną komórkę). Czasami palenie trwa kilka godzin najczęściej są to weekendy. Jest to bardzo uciążliwe, gdyż nie możemy wyjść z dziećmi na podwórko. Wielokrotnie zwracałem sąsiadowi uwagę, ale on się tylko śmieje. Co mogę zrobić, czy są jakieś środki prawne na taką sytuację?

Koszmar sąsiedzki

Tydzień z prawem (41) / Koszmar sąsiedzki

Może Pan wytoczyć proces w sądzie cywilnym za immisje (dym) na podstawie art. 144 Kodeksu cywilnego, zgodnie z tym przepisem „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Jest to roszczenie negatoryjne, w ramach którego właściciel ma uprawnienie do żądania przywrócenia stanu zgodnego z prawem lub zaniechania naruszeń. Może on także zrealizować oba te uprawnienia łącznie. W pana przypadku naruszeniem są immisje materialne (polegają na przenikaniu na nieruchomości sąsiednie cząstek materii np. pyły, dym z nieruchomości sąsiedniej są to tzw. immisje pośrednie, które są częściowo dopuszczalne – w granicach określonych normą art. 144 K.c. Jeżeli doszło do przekroczenia dopuszczalnej miary przeciętnej (nadmierna ilość dymu) w przypadku immisji pośrednich można wystąpić z wspomnianym wyżej roszczeniem negatoryjnym . Zaniechania naruszeń można żądać, jeżeli istnieje możliwość, że ingerencja w prawo własności (np. poprzez nadmierny dym z komina) będzie się powtarzała. Z kolei przywrócenie stanu zgodnego z prawem ma na celu usunięcie zaistniałych naruszeń prawa własności. Może pan nawet żądać odszkodowania, gdyż jak stwierdził Sąd Najwyższy „Roszczenie negatoryjne właściciela nieruchomości o zaniechanie immisji (art. 222 § 2 w zw. z art. 144 k.c.) ma charakter majątkowy” (postanowienie SN z dnia 19 grudnia 2002 r., sygn. akt V CZ 162/02). Warto jednak wiedzieć, że w razie ewentualnego postępowania sądowego, sąd będzie oceniał, czy została przekroczona emisja dymu występująca w stosunkach miejscowych. Musi pan wykazać, że tylko Pana sąsiad emituję wspomniane immisje ponad miarę.

Numer: 40 (887) 2014   Autor: Porady prawnej udzieliła adwokat Agnieszka Malczyk z Kancelarii Adwokackiej Agnieszka Malczyk ul. Kazikowskiego 40, Mińsk Mazowiecki tel. 25 752 25 51, tel. kom 500 112 479, e-mail - biuro@kancelariamalczyk.pl





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *